Sobota, 6. března, 2021

Poslanci sociálního výboru Sněmovny jedou na MPSV „vykouřit dýmku míru“

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poslanci výboru pro sociální politiku dnes absolvují výjezdní zasedání. Nepojedou však nikam daleko, ale vyrazí na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyslyší tak výzvy ředitele ICT odboru Jiřího Karolyho z minulého jednání výboru na začátku prosince, aby se poslanci přijeli s agendou MPSV seznámit.

Členové Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se snaží narovnat napjaté vztahy z minulého volebního období, kdy averze mezi některými členy výboru a zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, především ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) byla velice výrazná. Vyvrcholila tím, že dosluhující ministryně odešla z posledního jednání výboru bez rozloučení uprostřed jednání 

Radka Maxová (ANO) – předsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

„Snažíme se tímto jednáním na půdě MPSV uklidnit napjatou situaci z minulého volebního období a o nastolení korektních pracovních vztahů,“ řekla Ekonomickému deníku Maxová.

Podle poslanecké pozvánky na toto jednání by předmětem debaty na MPSV mělo být vzájemné představení poslanců a nového vedení ministerstva, včetně šéfů podřízených organizací, především České správy sociálního zabezpečení a Úřadu práce o jejichž IT systémy se MPSV stará. Právě IT systémy byly předmětem řady sporů mezi poslanci a vedením MPSV v minulém volebním období.

Poslanci se však neseznámí s kompletním vedením ministerstva, protože řada náměstků byla dle schválené systemizace odvolána. Jak jsme informovali na začátku roku v textu MPSV hledá tři náměstky – pro ekonomiku a IT, sociální politiku a evropské fondy, z původních devíti sekcí a tedy náměstků na ministerstvu práce a sociálních věcí by podle schválené systemizace mělo pod vedením ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) být sedm. Na MPSV zůstává státní tajemník Jiří Biskup, který byl do loňského roku ústředním ředitelem ČSSZ. V létě vyhrál výběrové řízení na státního tajemníka ministerstva. Na uvolněná místa náměstků ministryně jsou vyhlášena výběrová řízení, do nichž se mohou zájemci hlásit do 15. ledna. 

Poslanci se však seznámí s novým politickým náměstkem Olegem Blaško, který na MPSV nastoupil minulý týden. Právě o budoucím zařazení obou politických náměstků – tedy bývalé generální ředitelky Úřadu práce Marii Bílkové a Olega Blaško se v kuolárech ministerstva velice spekuluje. Oba mají dostatek zkušeností na to řídit novou Sekci ekonomickou a ICT, která bude bezesporu nejmocnější částí ministerstva. Marie Bílková do příchodu na MPSV působila na Ministerstvu financí ČR jako ředitelka odboru financování kapitol státního rozpočtu. Právě její dlouholetá zkušenost s finančními záležitostmi a státním rozpočtem by mohla nahrávat podmínkám výběrového řízení na sekčního šéfa Sekce ekonomické a ICT. V textu inzerátu jsou právě finance na prvním místě. Poptávané zkušenosti a náplň práce také svědčí pro Olega Blaško. Pro něj zejména hovoří zkušenosti s IT systémy, které jsou jednou z nejpalčivějších oblastí celého resortu.

Časový harmonogram poslanců však neumožní poznat problematiku resortu do hloubky. Půjde opravdu jen o seznámení s vedoucími pracovníky a hrubý nástin toho, co by chtěli dělat v následujícím volebním období. Z budovy MPSV by totiž měli členové výboru odjet už po poledni.

Jiří Reichl

 

O tématech MPSV a IT systémů píšeme pravidelně. Přečtěte si některé starší texty:

MPSV hledá tři náměstky – pro ekonomiku a IT, sociální politiku a evropské fondy 

MPSV splnilo úkol Sněmovny a poslalo odpovědi na dotazy sociálního výboru. Odpovědi jsou však…8.12.2017

MPSV: OKsystem dostal od státu 6 miliard na IT zakázkách 7.12.2017

Hádka o IT systémech MPSV ve Sněmovně. Marksová odešla z jednání výboru! 7.12.2017

Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem  17.11.2017

Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem 16.11.2017

OKsystem s další stížností u ÚOHS neuspěl 15.8.2017

OKsystem uspěl se svými stížnostmi na ČSSZ. ÚOHS tendr na výběr důchodů OSVČ zrušil 14.7.2017

Michal Rada: Ukončení smlouvy na dávkové systémy nevidím jako průšvih, ale jako vyzrálost 16.11.2017

Náměstek MPSV Baxa : řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 8.5.2017

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávk

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter