Středa, 29. června, 2022

Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že mu nezbylo nic jiného, než vítězi tendru na IT systém na administraci sociálních dávek za více než 130 milionů korun, společnosti OKsystem, vypovědět smlouvu, jelikož v dostatečné kvalitě neplnila předmět smlouvy. Některé hlasy z branže však namítají, že tento krok paradoxně OKsystemu vyhovuje. Získá totiž víc peněz, než kdyby vše řádně plnil. Nejde o jednotky, ale stovky milionů korun.

Jako hrdinský by se dal označit počin vedení Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které vypovědělo smlouvu na vývoj informačního systému na administraci dávek. Zakázka jejíž hodnota se pohybovala okolo 130 milionů korun se tak zastavila a bude vypsána znovu. „Ministerstvo práce a sociálních věcí 16. listopadu odstoupilo od smlouvy o vytvoření Jednotného informačního systému práce a sociálních věcí – „IS SOCIÁLNÍ DÁVKY“ a poskytování souvisejících služeb, které byla uzavřena mezi MPSV a společností OKsystem, a.s. dne 2. 11. 2016. Vypovězením smlouvy není ohrožena výplata sociálních dávek,“ uvedlo MPSV. Podrobně jsme o kroku ministerstva informovali v textu Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem

Podle analýzy Ekonomického deníku však stávající stav může náramně OKsystemu vyhovovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí samo přiznává, že společnosti OKsystem podnikatele Martina Procházky platí ročně 400 milionů korun za provoz stávajícího „dávkového“ systému. Za nový systém by mělo platit méně, pod 40 miliony korun ročně. Právě zde lze podle názoru některých odborníků z praxe hledat důvod, proč OKsystem zvolil obstrukční taktiku a snaží se co nejvíce zdržovat vývoj a nasazení nového systému.

V současnosti totiž OKsystem dostane kolem půl miliardy ročně za provoz stávajícího systému pro administraci a výplatu sociálních dávek. Pokud by dokončil a nainstaloval nový systém, přenesl do něj všechna data, pak bude dostávat řádově desetinu této sumy. Cenová nabídka se kterou tendr firma vyhrála byla pod 130 miliony korun (podrobně jsme informovali v textu Zkolabuje systém na sociální dávky? ). Do doby nasazení nového systému dávek (od OKsystem) bude MPSV a Úřad práce ČR využívat stávající systém (také od OKsystem). Rozdíl mezi starým a novým je nejen v architektuře samotného systému a uživatelským i designovým trendům vzhledem k době vzniku, ale především v ceně. Rozdíl činí více než 300 milionů ročně.

Při znalosti termínů, v nichž se IT zakázky dají od jejich vyhlášení uvést v život, je téměř jasné, že je potřeba kalkulovat nejméně se dvěma roky, pravděpodobnější varianta je, že to bude později. MPSV samo opatrně mluví o polovině roku 2020. Vzhledem k tomu, že se většinou systémy nasazují k novému roku, je tedy teoreticky možné počítat s nasazením systému od roku 2021. Tím pádem bude OKsystem v letech 2018, 2019 a 2020 inkasovat zmiňovaných 400 milionů korun ročně. Tím si přijde na více než 1,2 miliardy korun ze státního rozpočtu.

„V tuto chvíli nelze předjímat, jak dlouhou bude nutné zajišťovat služby podpory provozu ve vztahu ke stávajícím aplikacím. Ukončení provozu stávajících OKaplikací v plném rozsahu je však podmíněno spuštěním nového IS DAV do provozu,“ uvedl k tomu za vedení Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek z tiskového odboru.

Dotaz na datum zprovoznění nového systému označil Sulek za předčasný. „Termín nasazení nového IS DAV závisí od mnoha faktorů a na vnějších okolnostech, které nemůže MPSV ovlivnit. Nyní jsme bohatší o zkušenost, že ani smluvně dané termíny nemusí být reálnými termíny pro spuštění IS do provozu. MPSV nicméně udělá vše pro to, aby k tomu došlo co nejdříve. Pokud by nenastaly žádné komplikace, je reálné nasazení nového produkčního systému v polovině roku 2020,“ uvedl Sulek s tím, že u zrušené zakázky byl u OKsystemu uplatněn nárok na slevu. „Možnost uplatnění náhrady škody nebo jiných sankcí MPSV dále analyzuje,“ doplnil mluvčí MPSV.

Odmítl však komentovat názor odborníků z IT branže, že „nepostup“ OKsystemu může být záměrnou obstrukcí, která ale paradoxně firmě vynese stamiliony korun, jelikož se oddálí začátek platnosti nové smlouvy. “ Bez komentáře. Stávající krok MPSV byl nevyhnutelný, aby bylo zabráněno dalšímu oddalování spuštění „IS DAV“ do provozu,“ reagoval Sulek.

Odmítl se také vyjádřit k tomu, zda se bude muset „potrestaná“ firma OKsystem přihlásit do nového tendru, který chce MPSV vyhlásit v nejbližší době. „Zadávací podmínky nové VZ na realizaci IS DAV budou samozřejmě nastaveny nediskriminačně, nicméně do vyhlášení otevřeného zadávacího řízení se k podmínkám MPSV nemůže vyjadřovat,“ dodal Sulek.

Jiří Reichl

Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem 16. 11. 2917

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávky   7.4.2016

Zkolabuje systém na sociální dávky? 15.4.2016

Časté změny IT systémů MPSV tepe i NKÚ. Kontroloři našli nesrovnalosti za miliardy 

Den před volbami: sliby MPSV nejsou dodrženy, systém zaměstnanost nefunguje, EKIS posunou o rok 

Náměstek MPSV Baxa: řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 8.5.2017

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové 8.5.2017

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek 27.4.2017

Ministerstvo práce a sociálních věc nestíhá měnit své IT programy 

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávky 

MPSV a ČSSZ neplní vlastní termíny. Hazardují s výplatou důchodů od ledna 2018 26.5.2017

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky 26.4.2017

Dvě zakázky „z ruky“ bez tendru z MPSV. Miliarda a 35 milionů. 23.12.2016

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit