MPSV splnilo úkol Sněmovny a poslalo odpovědi na dotazy sociálního výboru. Odpovědi jsou však vágní

Kde přesně ke konkrétním podezřením či indiciím, které se začaly nově objevovat v trestním spisu, detektivové dospěli, není dodnes jasné. Pátrání směřuje k verzi, že informace o nabídce úplatku mohly být konstruovány tak, aby mohl být povolen odposlech.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, respektive jeho vedení, poslalo předsedkyni sněmovního výboru pro sociální politiku odpovědi na dotazy položené v minulém funkčním období. Vyzývalo jej k tomu usnesení výboru. Kvalita odpovědí je ovšem zarážející.

Na 2. jednání Výboru pro sociální politiku poslanecké sněmovny, které se konalo ve čtvrtek 7. prosince bylo velmi dusno zejména při projednávání bodů týkajících se ICT systémů MPSV. Předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO) se zajímala o to, proč vedení resortu neposlalo poslancům odpovědi na v září písemně položené otázky. Na to ministryně v demisi Michaela Marksová nedokázala odpovědět, uvedla jen, že to bylo pravděpodobně tím, že se měnilo složení výboru a že někde nastala chyba, ale nedokáže říci kde. Když jí předsedkyně výboru vytkla, že tato odpověď je hodná žáka základní školy, Marksová se zvedla a beze slova opustila jednací sál. Podrobně jsme psali v textu Hádka o IT systémech MPSV ve Sněmovně. Marksová odešla z jednání výboru!

Poslanci šokovaní chováním končící ministryně dál „grilovali“ podřízené Marksové, avšak ani ti nedokázali dát uspokojivou odpověď, proč poslanci nedostali požadované odpovědi i přes urgence bývalého předsedy výboru Jaroslava Zavadila (ČSSD). Dozvěděli se jen, že materiály jsou připraveny. Vzhledem k tomu ve svém usnesení poslanci vyzvali zástupce MPSV, aby jim materiály urychleně po návratu na ministerstvo poslali.

I. náměstek MPSV Robert Baxa argumentoval tím, že materiály může poslancům poslat pouze ministryně. „Máte nějakou funkci pane I. náměstku, tak vykonejte, co je třeba. Výmluvy nejsou na místě. Paní ministryně tu byla, ale jak všichni viděli, tak odešla. Víc k tomu nemám co říct,“ řekla mu na to Maxová.

Písemnost byla doručena do podatelny Sněmovny ve čtvrtek vpodvečer. Ekonomický deník ji má k dispozici a lze jen konstatovat, že je vypracována v tónu, kterým byla vedena diskuse mezi ministryní Marksovou a výborem v předcházejícím volebním období. Odpovědi jsou velice strohé a když jsou rozvedeny dopodrobna, obsahují obecné formulace o složitosti výběrových řízeních, mnoha připomínkách soutěžitelů apod. V dalších bodech vyjádření se pak odkazují na vypracování odpovědi na první otázku.

 

Odpovědi na další otázky jsou velice stručné.

Není bez zajímavosti také to, že dopis MPSV má rukou dopsané datum 26. října 2017, razítko poslanecké podatelny je ze 7. 12.

Jiří Reichl

O tématu jsme také psali:

MPSV: OKsystem dostal od státu 6 miliard na IT zakázkách 

Hádka o IT systémech MPSV ve Sněmovně. Marksová odešla z jednání výboru! 7.12.2017

Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem  

Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem 

OKsystem s další stížností u ÚOHS neuspěl 

OKsystem uspěl se svými stížnostmi na ČSSZ. ÚOHS tendr na výběr důchodů OSVČ zrušil 

Michal Rada: Ukončení smlouvy na dávkové systémy nevidím jako průšvih, ale jako vyzrálost 

Náměstek MPSV Baxa : řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávk