Hádka o IT systémech MPSV ve Sněmovně. Marksová odešla z jednání výboru!

Jednání výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. Foto: Jiří Reichl

Odchodem z jednacího sálu uprostřed jednání ukončila ze své strany debatu o IT systémech na Ministerstvu práce a sociálních věcí ministryně v demisi Michaela Marksová (ČSSD).

Naprosto bezprecedentní chování předvedla na čtvrtečním jednání Výboru pro sociální politiku poslanecké sněmovny ministryně práce a sociálních věcí v demisi Michaela Marksová (ČSSD).  Poté, co se jí předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO) zeptala z jakého důvodu vedení ministerstva neposlalo odpovědi na dotazy, které výbor formuloval písemně, reagovala velmi podrážděně. Navázala tak na své chování, které před výborem předváděla dříve za předsednictví Jaroslava Zavadila (ČSSD) (psali jsme například v dubnovém textu ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky.

Podle předsedkyně výboru Maxové uplynulé čtyři roky nebyly co se týče komunikace s ministerstvem úplně jednoduché. Chci nastavit komunikaci úplně jinak, protože si zasloužíme dodržování ústavního pořádku. „Chtěla bych, abyste si uvědomili, že Výbor pro sociální politiku není vaším nepřítelem. Zajímalo by mne, proč MPSV nereagovalo na otázky VSP z 20. září, protože jste na schůzi nebyli připraveni. 16. října byla urgována odpověď,“ řekla.

„No asi to bylo způsobeno přechodem ze starého na nový výbor, myslím, že je to připraveno a můžeme to poslat hned,“ řekla ministryně Michaela Marksová. Předsedkyně výboru Maxová odvětila, že je to odpověď jako ze základní školy. „Já vám k tomu nemám víc co říct, nepamatuju se, proč jste to nedostali, odpověď je připravená, můžete ji dostat hned,“ řekla Marksová a odešla z jednacího sálu.

Místopředsedkyně výboru Jana Pastuchová (ANO) se pak zeptala náměstka MPSV Roberta Baxy a ředitele ICT odboru Jiřího Károlyho, jestli si ministryně jen odskočila, nebo odešla natrvalo. Když jí poslankyně Markéta Pekarová Adamová odvětila, že pravděpodobně odešla, Pastuchová řekla, že takové chování ještě nezažila. „Musím tedy říct, že jsem ráda, že paní ministryně končí ve funkci,“ řekla Pastuchová.

Maxová navíc podřízeným ministryně řekla, že nesplnění jejich úkolu by se mělo objevit ve služebním hodnocení jejich roční práce v souladu se tzv. služebním zákonem. Proti tomu se ohradil ředitel Károly. „Nechci se obhajovat, ale jsem jenom ředitel, jehož prací je vypracovat podklady a předat nadřízeným. To jsem udělal, že jste nedostali odpovědi od paní ministryně, není mojí chybou,“ řekl viditelně zaskočený Károly.

Výbor nakonec přijal usnesení, jímž vyzývá budoucí ministryni či ministra, aby začal vstřícně komunikovat s výborem a plnil jeho úkoly a vyzval zbylé přítomné zástupce MPSV, aby výboru ještě dnes poslal odpovědi na položené otázky, když jsou vypracovány. „Musím upozornit na to, že odpovědi posílá paní ministryně,“ reagoval na usnesení náměstek Baxa.

„Máte nějakou funkci pane I. náměstku, tak vykonejte, co je třeba. Výmluvy nejsou na místě. Paní ministryně tu byla, ale jak všichni viděli, tak odešla. Víc k tomu nemám co říct,“ řekla Maxová.

Jiří Reichl