Česká justice: Exnáměstek MPSV Baxa měl na starosti problémové IT zakázky. Nyní má radit s kyberbezpečností

Poradcem ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila by se podle informací našeho sesterského portálu Česká justice od příštího týdne měl stát bývalý první náměstek Ministerstva práce a sociálních věcí Robert Baxa. „Zvažujeme spolupráci,“ komentoval Baxovo angažmá stručně mluvčí úřadu Radek Holý bez dalších podrobností. Pikantní je, že nedávná šéfka MPSV Jaroslava Němcová (ANO) otevřeně kritizovala IT zakázky, které byly přijaty právě za působení Baxy na ministerstvu a resort kvůli nim čelí několika trestním oznámením.

Vystudovaný právník Robert Baxa měl za exministryně Michaly Marksové (ČSSD) na MPSV na starosti oblast IT. Podle auditu, který dnes už také bývalá ministryně Jaroslava Němcová (ANO) nechala vypracovat, se na úřadě IT systémy prodražovaly „o stovky milionů“. Mnoho z projektů má navíc zpoždění či nebylo dokončeno. Například projekt „Integrovaná podpůrná provozní data“ měl podle smlouvy vyjít na 102,2 milionu. Němcová po příchodu na ministerstvo zjistila, že rozpočet projektu se navýšil zhruba o dalších 200 milionů.
Baxa už dříve řekl, že se k zakázkám nemůže vyjádřit, protože je z důvodu služebního zákona vázán mlčenlivostí.

Nyní, podle zjištění České justice, by měl Robert Baxa nastoupit jako poradce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila.

Čtěte také: ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové

Přitom oblast IT systémů na MPSV je předmětem neustálé kritiky a to nejen politiků, ale i kontrolních orgánů. Loni kritizoval některé IT systémy MPSV i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj mají až dvouleté zpoždění a nefungují. U některých se podle kontrolorů ukázalo, že byly zadány v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Každý den přichází stát podle NKÚ kvůli špatně uzavřeným IT smlouvám o miliony korun. NKÚ také například zjistil, že ministerstvo vyplatilo 2,4 milionu firmě, za níž stál bratr náměstka Baxy. Podrobně jsme o nálezech NKÚ informovali v listopadovém textu Časté změny IT systémů MPSV tepe i NKÚ. Kontroloři našli nesrovnalosti za miliardy

Resort už kvůli několika zakázkám podal trestní oznámení. Stejně tak učinil i NKÚ. Celkem na ministerstvo míří už 12 trestních oznámení.

NÚKIB je ústřední správní úřad, který působí v Česku v oblasti kybernetické bezpečnosti. Zavedla jej od 1. srpna 2017 novela (zákon č. 205/2017 Sb.) zákona o kybernetické bezpečnosti, tedy zákona č. 181/2014 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Úřad se tak vydělil z Národního bezpečnostního úřadu. Sídlo má v Brně. Podrobně jsme o struktuře NÚKIB i jeho úkolech psali loni v létě v textu Téměř tajný Úřad pro kybernetickou bezpečnost odhalil svoji strukturu

Eva Paseková, Česká justice

Tématu IT systémů na MPSV se věnuje pravidelně. Přečtěte si některé starší texty:

MPSV: OKsystem dostal od státu 6 miliard na IT zakázkách 

Hádka o IT systémech MPSV ve Sněmovně. Marksová odešla z jednání výboru! 7.12.2017

Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem  

Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem 

OKsystem s další stížností u ÚOHS neuspěl 

OKsystem uspěl se svými stížnostmi na ČSSZ. ÚOHS tendr na výběr důchodů OSVČ zrušil 

Michal Rada: Ukončení smlouvy na dávkové systémy nevidím jako průšvih, ale jako vyzrálost 

Náměstek MPSV Baxa : řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávk