Allan Ilczyszyn – ředitel státního podniku Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) byl podle informací Ekonomického deníku včera odvolán ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.
To, o čem se velmi hojně spekulovalo před parlamentními volbami, tedy, že jedním z prvních úředníků, kteří budou odvoláni po nástupu předpokládaného vítěze voleb – hnutí ANO – bude ředitel státního IT podniku spadajícího pod Ministerstvo vnitra ČR – Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Allan Illczyszyn, se stalo včera skutečností. Podle informací Ekonomického deníku bylo odvolání IT manažerovi sděleno v pondělí odpoledne a dnes ještě byla zorganizována „dolaďující“ schůzka.
Podrobnosti odvolání zatím nechce nikdo sdělit. Mluvčí NAKIT Lukáš Trnka potvrdil, že odvolání bylo řediteli Illczyszynovi doručeno, veškerou další komunikaci odkázal na tiskové oddělení ministerstva vnitra. Další dva zdroje z IT komunity také odvolání potvrdily.
Odvolání ředitele státní agentury, kterou ze země „vydupal“ bývalý ministr Milan Chovanec (ČSSD) především ve snaze o ustanovení organizační složky, která by mohla organizovat rozvoj vysokorychlostního internetu v ČR, se všeobecně očekávalo. Souboj dvou ministrů stejné politické strany – tedy ministra průmyslu Jana Mládka a ministra vnitra Chovance o to, kdo bude rozdělovat miliardy na vysokorychlostní internet dopadl tak, že proti sobě poštvali celý trh. Více si připomeňte v textu NGA: Jak proti sobě dvě ministerstva sjednotila celý trh . Nastavená pravidla čerpání pak skončila fiaskem, když se do výzvy na rozvoj vysokorychlostního internetu skoro nikdo nepřihlásil, jak jsme informovali loni v textu Miliardy na internet nikdo nechce
Je proto spíše překvapením, že toto odvolání přišlo relativně pozdě od nástupu nové vlády. Informace je relativně čerstvá, ale dá se předpokládat, že političtí oponenti budou namítat, že tak zásadní krok učinil ministr vnitra v demisi.
O tom, že se právě na státní IT podniky nová vláda chce zaměřit hovořil také v řeči před poslanci premiér Andrej Babiš (ANO), když žádal o důvěru. Podrobně jsme o tom psali v textu Babiš ve Sněmovně: Nemůžeme tu mít 14 malých eGovernmentů. „Chceme vytvořit a vytvoříme centrální autoritu řízenou zmocněncem vlády pro IT a digitalizaci. Nebude to žádný úřad, bude to jeden člověk, který bude mít náklady jenom na vizitky, který bude dohlížet na vizi a budování ICT pro celou státní správu. Vyřešíme vztahy mezi ministerstvy a kompetence jednotlivých úřadů i státního podniku Česká pošta. Další státní IT firmy jako je Nakit řízený vnitrem, CENDIS řízený Ministerstvem dopravy, a státní pokladna Centrum sdílených služeb pod Ministerstvem financí je potřeba začít pořádně řídit a kontrolovat a vytvořit jim právní i materiální podmínky tak, aby byly schopné dodávat své služby celé státní správě, nejen svým mateřským ministerstvům. Pošta pak místo prodeje losů, pojištění a vystřihovánek má fungovat jako pošta, dodávat do vlastních rukou to, co si občan objedná od státu pomocí internetu,“ řekl před poslanci 10. ledna Andrej Babiš.
NAKIT se potýkal s dědictvím minulosti, když od doby jeho vzniku s sebou táhl některé problémy bývalého státního podniku Odštěpný závod ICT Česká pošta (OZ ICT). Sám se však dostal hned v prvním roce fungování do řady problémů. Situace byla na konci roku 2016 tak kritická, že musely být zastaveny veškeré činnosti a instituce byla podrobena důkladné inventuře. V listopadu 2016 byl náměstkem ministra vnitra Jaroslavem Strouhalem pro ICT odvolán ředitel Jan Přerovský, který byl ve funkci pár měsíců. Právě on před nástupem do NAKITu vedl OZ ICT. Do čela NAKITu pak byl jmenován Illczyszyn (čtěte více o tomto manažerovi v textu Profil: Alan Ilczyszyn, Chovancův profesionál za 150 korun na hodinu). O netransparentním zaměření úřadu jsme psali například v textech Chovancův „nový Telecom“: Antimonopolní úřad varuje před porušováním zákona o veřejných zakázkách či v textu Rejzek (ISP Alliance): NAKIT vytváří flagrantní střet zájmů. V loňském roce dostal NAKIT několik zakázek právě od „mateřského“ ministerstva vnitra na základě „in-house“ výjimky, kterou však kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad.
V září například „vnitro“ prodloužilo smlouvu na IT servis za 34 milionů korun. O měsíc později dostal NAKIT 10 milionů na vývoj Portálu občana. V červnu zase třicet milionů za vývoj virtuálního prostředí, které umožní spravovat aplikace fungující v resortu vnitra. „Vnitro“ tehdy rozhodo, že bude zakázka zadána přímo NAKITu.
Jiří Reichl
Tématu NAKITu se věnujeme pravidelně, přečtěte si některý ze starších textů:
Státní cloud budou vyvíjet NAKIT a Státní pokladna Jiří Reichl – 27.6.2017
Chovanec upevňuje pozice. Rozšiřuje spolupráci s NAKITem 9.6.2017
Chaos a zmar v NAKITu 7.12.2016
Vnitro přihrává zakázky „svému“ státnímu podniku NAKIT 21.7.2016
MPO čelí bezprecedentní kritice kvůli rozvoji internetu 18.8.2016
Rejzek (ISP Alliance): NAKIT vytváří flagrantní střet zájmů 12.2.2016
Chovanec si prosadil svou: NAKIT bude! 23.12.2015
Český Telecom 2.0 opět na scéně: Vláda v pondělí projedná návrh na založení státního… 13.12.2015
Ministerstva zepsula Chovancův návrh na založení NAKIT 25.9.2015
Strategie pro státní cloud bude nejdříve v roce 2018 19.10.2016
Vnitro představí strategii pro nakládání s daty v cloudu 21.9.2016
Zpoždění v dodávkách a pokuty: Chovancův plán na „nový Telecom“ dostává trhliny 12.3.2016
Chovancův „nový Telecom“: Antimonopolní úřad varuje před porušováním zákona o veřejných zakázkách 18.1.2016