Pátek, 1. července, 2022

Chovanec si prosadil svou: NAKIT bude!

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo vnitra se nevzdalo plánu na vytvoření nového státního ICT podniku, vláda mu dala zelenou. NAKIT bude mít prý na starost sítě veřejné správy.

Vláda na svém pondělním zasedání schválila vytvoření státního podniku, který bude mít na starosti rozvoj internetové sítě pro státní správu, tzv. NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie). Státní podnik by měl převzít Odštěpný závod ICT služby České pošty. Okamžitě se vyrojily spekulace o pokračování dvojkolejnosti při čerpání eurodotací na rozvoj vysokorychlostního internetu, ačkoli se již mělo za to, že kompetenční spor mezi ministerstvem vnitra a ministerstvem obchodu a průmyslu je vyřešen.

Podle informací, které přinesla Česká televize v pořadu Ekonomika ČT24 by však NAKIT měl mít v kompetenci pouze budování sítí, které bude využívat státní správa, a nikoli budování veřejných sítí, ani rozdělování 14 miliard eurodotací, které s tím souvisí. To má i nadále zůstat v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu.

V pořadu rovněž zaznělo, že NAKIT bude provádět mapování stávajícího stavu infrastruktury, tzv. bílých míst, ačkoli na jednání sněmovního Podvýboru pro ICT a e-Government 1. prosince zaznělo, že to bude provádět ministerstvo průmyslu a obchodu v součinnosti s Českým telekomunikačním úřadem a akademickou sférou.

Čtěte také: Stát v přípravě rozvoje NGA sítí selhává, zaznělo ve Sněmovně

Prezident ICT Unie Svatoslav Novák vyjádřil zásadní nesouhlas, pokud by státní podnik NAKIT měl jakýmkoli způsobem vstupovat do budování veřejných internetových sítí. „Pokud mluvíme o vysokorychlostním internetu veřejných komunikačních sítí, tak zásadně nesouhlasíme, protože tato kompetence ministerstvu vnitra nepřísluší,“ řekl Novák v Ekonomice ČT24. „Národní agentura bude mít na starosti pouze veřejnou správu a státní správu a její komunikační infrastrukturu, ne veřejné sítě,“ dodal.

Tvrdý postoj vůči kroku vlády zaujímá ředitel ISP Alliance Jakub Rejzek. „Vytvoření NAKITu bylo přijato bez ohledu na názory ostatních institucí, bez řádného vypořádaní připomínek. Není zde řádný záměr, ekonomika podniku umožňuje obejít soukromou sféru. Zanedlouho bude možné nařídit přístup do infrastruktury soukromých podniků z donucení, se zdůvodněním kritického zajmu státu. Toto se chystá. Další kroky povedou k vytváření velkého bratra a rozkrádání státních zakázek pod hlavičkou státního podniku,“ sdělil Ekonomickému deníku Rejzek.

Čtěte také: Profil: Alan Ilczyszyn, Chovancův profesionál za 150 korun na hodinu

V souvislosti se vznikem NAKIT se také spekuluje, že by se jeho generálním ředitelem měl stát Alan Ilczyszyn, externí poradce ministerstva vnitra. „Alan je jistota. Určitě nedělá svoji práci kvůli 150 korunám za hodinu,“ dodal Rejzek pro Ekonomický deník.

-usi-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter