INZERCE

Zapisování polohových údajů. Ilustrační foto: archiv redakce

Pět milionů na nový projekt prostorových informací pro vnitro

Oživit dosud nepříliš úspěšný projekt získávání a aktualizaci prostorových informací má právě vyhodnocovaná veřejná zakázka „Katalog uživatelských potřeb pro rozvoj Národní infrastruktury pro prostorové informace“, kterou připravila Technologická agentura ČR pro Ministerstvo vnitra. Celková suma nepřekročí 5 milionů korun.

Přes 6 tisíc hodin v 18 měsících by měli zaměstnanci vítězné firmy strávit na vytvoření nástroje pro správu prostorových informací. Tento úkol navazuje na projekt Geoinfostrategie, která byla schválena již v letech 2013 a 2014, ale dosud se nikam výrazně neposunul. V hyperdigitalizované době může mít tento stav především ekonomické, ale i bezpečnostní a další dopady. Česká republika nemůže kooperovat se zahraničními partnery ve výměně informací a nemůže ani využít ekonomického potenciálu těchto dat.

Podle prezentace garantky projektu z Ministerstva vnitra Evy Kubátové jsou celkové náklady na tento projekt odhadovány na 1,2 miliardy korun. Zmiňovaných 5 milionů korun je tedy jen kapka v moři.

„Cílem je soustředit na jednom místě konsolidované, strukturované a průběžně aktualizované požadavky uživatelů na prostorové informace a služby (životní situace i agendy veřejné správy), které budou následně sloužit pro rozvoj národní infrastruktury pro prostorové informace, a vytvořit nástroj na jejich správu,“ uvádí se v zadávací dokumentaci na profilu Technologické agentury ČR (TA ČR), která administraci projektu zajišťuje pro Ministerstvo vnitra ČR, které je koncovým uživatelem. Zadání zakázky je v rámci projektu „Program veřejných zakázek v aplikovaném výzkumu a inovacích pro potřeby státní správy BETA2“. Výsledky by měly být zahrnuty do Geoinfostrategie ČR, která sice na papíře existuje řadu let, ale reálně se její naplňování nikam neposunulo. Tento výzkumný úkol by to mohl alespoň trochu změnit. V samotném Geoinfostrategii se píše, že v ČR se přes veškeré úsilí dlouhodobě nedařilo zpracovat ucelenou národní koncepci pořizování, správy a využití prostorových informací, která by zajistila koordinovaný a koncepční rozvoj této oblasti

Podle zadání TA ČR lze celou výzkumnou potřebu lze rozdělit na 3 funkční celky. „Prvním funkčním celkem je veřejná část katalogu, která bude přístupná z veřejného internetu. Je vhodné z důvodu zabezpečení, aby tato část obsahovala prvky ochrany před automatizovaným (robotickým) zadáváním požadavků. Další část bude zcela neveřejná, přístupná pouze vybraným uživatelům, kteří budou požadavky dále zpracovávat. Třetí část (evidence projektů) bude pouze pro potřeby orgánů veřejné správy. Lze očekávat, že některé požadavky zadané do katalogu budou mít vazbu na NaSaPO ve formě existence / neexistence takových dat či služeb. Obdobné to bude i u evidence projektů, které mohou čerpat údaje vedené v NaSaPO. Pokud bude řešitelem nalezen adekvátní use-case pro dané vazby, lze je řešit i elektronicky v rámci projektů. Zatím ale takový use-case nebyl nalezen,“ uvádí se v materiálu zveřejněném na profilu Technologické agentury. Takto vytvořený Katalog uživatelských potřeb bude sloužit jako podklad pro rozvoj infrastruktury pro prostorové informace a služeb informační společnosti.

Zájemci o účast v tendru se mohli zúčastnit semináře, kde jim zástupci TA ČR zodpověděli případné dotazy. Celý zápis z tohoto jednání si lze přečíst zde. Ze zápisu se lze například dozvědět, že jedním ze zájemců o tuto zakázku je také státní podnik NAKIT, jehož zřízení prosadilo Ministerstvo vnitra ČR, tedy stejný subjekt, který by měl výsledky tohoto osmnáctiměsíčního výzkumného úkolu využívat.

Hlavním hodnotícím kritériem je ekonomická výhodnost nabídky v poměru 60 % kritérium kvality a 40 % kritérium ceny. „Základním hodnotícím kritériem je ekonomická výhodnost nabídky. Zadavatel dále stanovuje tato dílčí kritéria: a) odborná úroveň nabídky jako návrhu řešení (zejména kvalita, komplexnost postupu růstu výsledků v čase, metoda řešení, zkušenosti s obdobnými projekty) a odborná kvalita výzkumného týmu – 60 %  b) výše navržených způsobilých nákladů – 40 %. a) Odborná úroveň nabídky a odborná kvalita výzkumného týmu – 60 % (zejména z hlediska úrovně pochopení problematiky, kvality, komplexnosti a vhodnosti postupu (kvartálního) růstu výsledků v čase, hloubky a detailnosti rozpracování nabízeného řešení v činnostech vůči výsledkům projektu, resp. kvality zpracování růstu navrhovaných výstupů, zkušenosti s obdobnými projekty, kvality výzkumného týmu).“

 Vítěz by měl být znám v nejbližších týdnech.

Jiří Reichl

O činnosti TA ČR jsme psali:

MPSV a Technologická agentura dají 21 milionů na výzkum bezpečnosti práce 6.10.2017

Volby předsednictva Technologické agentury ČR: Duda, Plešek a Kůs 8.9.2017

Hledají se 3 z 5 členů předsednictva Technologické agentury ČR 29.6.2017

Brněnští výzkumníci vyvinuli zařízení na čištění použité vody 4.8.2017

Česká investice slaví úspěch v Číně. Co získají Češi? 28.12.2016

Výzkum a vývoj v EU 8.5.2016

Ministerstva si na výzkumné práce rozdělí více než 1,5 miliard 17.2.2016