INZERCE

Ministerstva si na výzkumné práce rozdělí více než 1,5 miliard

1,6 miliardy korun na pět let od roku 2017. Tolik peněz ze státního rozpočtu žádá Technologická agentura ČR.

Úkolem této organizace  je připravovat a implementovat programy aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, a tím přispívat ke zvyšování konkurenceschopnosti a hospodářskému růstu ČR.

Technologická agentura ČR (TA ČR) předložila do vlády pokračování programu BETA, jenž má umožnit jednotlivým státním institucím, které ze své podstaty nemají výzkumné organizace, zjišťovat skutečný stav svěřeného úseku veřejného života. Například ministerstvo práce a sociálních věcí má dostat 150,4 milionů na výzkum a vývoj v oblastech rodinné politiky, sociální politiky, bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, zaměstnanosti, sociálně pojistných systémech, nových společenských výzvách a vnitřních procesech resortu.

Ministerstvo životního prostředí by mělo čerpat 374,43 milionů například na výzkum a vývoj v oblastech: udržitelné energetiky a materiálových zdrojů; prostředí pro kvalitní život (přírodní zdroje, globální změny, udržitelný rozvoj krajiny a lidských sídel, environmentálně příznivá společnost); sociálních a kulturních výzev (vládnutí a správa, rozvoj a uplatnění lidského potenciálu); environmentálně bezpečné společnosti.

Program BETA2, který bude projednávat vláda navazuje na program BETA. Ekonomický deník samozřejmě zajímaly výsledky první „bety“. „Typicky jsou výsledkem podpořených projektů návrhy úprav legislativních a nelegislativních předpisů, certifikované metodiky a další aplikované výsledky výzkumu a vývoje. Konkrétně bylo prozatím dosaženo 26 výsledků H leg (legislativní úpravy), 42 H neleg (nelegislativní úpravy), 39 certifikovaných metodik (příp. map), 1 užitného vzoru, 5 funkčních vzorků, 4 výsledků typu software, 10 výsledků typu ostatní, 16 výzkumných zpráv a 5 ověřených technologií,“ uvedla mluvčí Technologické agentury Ivana Drábková.

Podle ní bylo dosud do programu BETA od jeho spuštění v roce 2011 předloženo od 10 resortů celkem 389 výzkumných potřeb v celkové předpokládané hodnotě přesahující 920 mil. Kč. „Ke dni 11. 2. 2015 bylo v rámci programu BETA vyplaceno na realizaci podpořených projektů celkem 235 780 610 Kč,“ dodala ve své odpovědi Drábková s tím, že suma nezahrnuje prostředky, které budou vyplaceny na běžící projekty a projekty nově zahájené v roce 2016. „Přesná celková vyplacená částka na projekty podpořené v programu BETA bude známa po dokončení a účetním vypořádání programu na konci roku 2016,“ upřesnila mluvčí. Více konkrétních odpovědí na položené dotazy Ekonomický deník nedostal, jakmile se tak stane, k tématu se vrátíme.

Jiří Reichl