Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Pokuty od ÚOHS za zakázky pro jednoho dodavatele bez tendru dostaly Vnitro a Obrana

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstva obrany a vnitra jsou mezi pokutovanými subjekty za zadávání veřejných zakázek na IT systémy v jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU). Ekonomickému deníku to potvrdila tisková oddělení institucí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se stále více zaměřuje na případy zadávání veřejných zakázek mimo běžné způsoby zmíněné v Zákoně o zadávání veřejných zakázek. V druhé polovině září oznámil, že pokutoval ministerstva za zadávání IT zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění některá ministerstva. Celková výše pokut byla 3 miliony korun. Vzhledem k prvostupňovému rozhodnutí, nechtěl předseda úřad Petr Rafaj sdělit, které státní instituce byly pokutovány. „Zadání veřejných zakázek na technickou podporu, rozvoj a správu IT systémů v jednacím řízení bez uveřejnění jsou v posledním období předmětem intenzivního šetření antimonopolního úřadu. Použití jednacích řízení bez uveřejnění v oblasti veřejných zakázek na IT technologie bylo ve veřejném prostoru předmětem kritiky,“ konstatoval předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podrobně jsme o tom psali v textu ÚOHS se zaměřil na IT zakázky zadávané v JŘBU. Rozdal pokuty za 3 miliony

Ekonomickému deníku se podařilo zjistit, že pokutovanými jsou ministerstva vnitra a obrany. Například mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška uvedl, že oba projekty, za které úřad udělil pokuty, jsou staré projekty z let 2014 a 1994. Nechtěl však specifikovat o jaké projekty se jedná. „V obou případech bude Ministerstvo vnitra podávat rozklad,“ sdělil Krátoška s tím, že na vnitru již fungují zcela jiná pravidla. „Vše jde přes úřad Hlavního architekta eGovernmentu,“ dodal k tomu Krátoška.

Druhým pokutovaným ministerstvem je Ministerstvo obrany ČR. „V konkrétním případě se jedná o rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V současné době běží lhůta pro podání rozkladu, proto zatím oficiální rozhodnutí Ministerstva obrany nelze sdělit. Je však velmi pravděpodobné, že ministerstvo rozklad podá,“ uvedl pouze Jiří Caletka z tiskového oddělení MO.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se k dotazům na konkrétní ministerstva odmítl vyjádřit. Jisté však je, že se na zadávání veřejných zakázek v systému jednacího řízení bez uveřejnění hodlá nadále věnovat. Minulý týden to na konferenci k ročnímu výročí fungování nového zákona o veřejných zakázkách uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Ten dokonce přezkum takto zadaných zakázek označil za priority Úřadu. Podrobně jsme o tom psali v textu Rafaj: ÚOHS se zaměří na JŘBU.

 

Tématu JŘBU se věnujeme pravidelně a napsali jsme o něm řadu textů. Podívejte se na jejich přehled: Seznam článků s tématikou jednacího řízení bez uveřejnění

 

Argumentace ministerstva vnitra dozorem Odboru hlavního architekta eGovernmentu MV ČR nad IT zakázkami je podle našeho názoru zavádějící. Tento odbor totiž schvaluje připravované státní IT projekty nad 30 milionů. Loni jich bylo za téměř 19 miliard korun. Vnitro samo však nyní zadává hodně projektů napřímo – s odůvodněním vertikální spolupráce – Národní agentuře pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Těchto zakázek je tolik, že se pravděpodobně dříve nebo později stanou také předmětem zkoumání dozorových orgánů. O státním podniku NAKIT jsme psali v těchto textech. Naposledy včera jsme upozornili na to, že NAKIT dostal další zakázku od Ministerstva vnitra. Tentokrát na 10 milionů na prvotní fázi Portálu občana.

 

Jiří Reichl

 

 

Tématu JŘBU se věnujeme pravidelně:

 

Rafaj: ÚOHS se zaměří na JŘBU 6.10.2017
ÚOHS se zaměřil na IT zakázky zadávané v JŘBU. Rozdal pokuty za 3 miliony 18.9.2017
Celní správa chystá další IT zakázky v režimu JŘBU. Za téměř půl miliardy 5.9.2017
Obrana koupí padáky za 50 milionů od stávajícího dodavatele. Využije JŘBU 21.8.2017
SERIÁL – rozhodovací praxe v oblasti veřejných zakázek – „JŘBU forever“ 28.7.2017
SERIÁL – rozhodovací praxe v oblasti veřejných zakázek – JŘBU 23.6.2017

Firmy „zamykají“ úřady do vlastních produktů a služeb. Pak musí vypisovat JŘBU 6.7.2016

NSS: České dráhy nebyly povinny postupovat podle zákona o veřejných zakázkách 6.10.2017

Typický příklad technologické závislosti na dodavateli: celní „eDovoz“ 31.8.2017

Soud rozcupoval žalobu Krajské zdravotní ve věci veřejných zakázek 25.8.2017

FN Olomouc neuspěla u soudu, měla Timed vyloučit z veřejné zakázky 11.8.2017

SERIÁL – rozhodovací praxe v oblasti veřejných zakázek – Zastupování zadavatele a výběr pojistitele 21.7.2017

Další několika set milionová zakázka pro NAKIT bez soutěže 19.6.2017

MPSV a ČSSZ neplní vlastní termíny. Hazardují s výplatou důchodů od ledna 2018 26.5.2017

Památkářům hrozilo, že nebudou mít čím telefonovat. Do konce roku zaplatí za mobily 4… 25.5.2017

Náměstek MPSV Baxa: řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 8.5.2017

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové 8.5.2017

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek 27.4.2017

 

 

 

 

 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter