INZERCE

Padák OVP-12. Foto: http://www.marsjev.cz

Obrana koupí padáky za 50 milionů od stávajícího dodavatele. Využije JŘBU

Jednací řízení bez uveřejnění, oblíbený institut českých veřejných zadavatelů, využije tentokrát ministerstvo obrany. Koupí v něm od stávajícího dodavatele, společnosti Mars, padáky za 49,6 milionů bez DPH.

Ministr obrany Martin Stropnický předkládá do vlády informaci o významné vojenské zakázce na nákup padáků. Její hodnota je bez 400 tisíc 50 milionů korun bez DPH. Předmětem veřejné zakázky, která je uzavřena s konkrétním dodavatelem v tzv. „jednacím řízení bez uveřejnění – JŘBU“ je podle Stropnického zprávy dodávka „400 kusů padákového kompletu OVP-12 SL-1, skládajících se z osobního výsadkového padáku OVP-12 SL-1 a záložního výsadkového padáku ZVP-80.08A, 600 kusů nosného systému výstroje NSV-12 (systému pro upoutání výstroje a výzbroje včetně pouzdra na zbraně), 40 kusů maket osobního výsadkového padáku OVP-12 SL-1, 40 kusů maket záložního výsadkového padáku ZVP-80.08A; to vše včetně příslušné průvodní a provozní dokumentace v českém jazyce a provedení zácviku 25-ti specialistů záchranné a výsadkové služby AČR (Armády České republiky) s vydáním oprávnění „padákový technik“ pro obsluhu zboží.“ Dodavatelem je společnost MarS.

Za poslední dekádu je to již třetí smlouva s tímto dodavatelem. První byla uzavřena 10. 8. 2010, dodávky na léta2010 – 2014 za 44.164.320,00 Kč; druhá pak v roce 2015 na dva roky za 27.627.930,-Kč. Letošní smlouva by měla pokrýt armádní potřeby do roku 2020.

Jako důvod pro využití JŘBU uvádí ministerstvo obrany skutečnost, že dodávky jsou určeny k rozšíření stávajícího rozsahu dodávky, která byla uskutečněna v roce 2015. Tehdy byl podle ministerstva pořízen základní typ osobního výsadkového padáku používaný k výsadkové přípravě u všech výsadkových jednotek Armády ČR podléhající bezpečnostnímu požadavku používat stejný typ osobního výsadkového padáku všemi jednotkami.

Případná změna dodavatele by podle zprávy předkládané ministrům Sobotkova kabinetu znamenala:

  • přeškolení výsadkářů (jednotek) by vedlo k nepřiměřeným technickým obtížím při provozu a údržbě daných výsadkových osobních padáků;
  • zvýšené nároky na sledování oprávnění u všech výsadkářů k použití daného typu osobního padáku před jednotlivými seskoky (střídání typu padáků při provádění seskoků zvyšuje riziko chyby, které může vést až ke smrtelnému zranění výsadkáře);
  • nákup osobních výsadkových padáků od jiného dodavatele (výrobce) by vyžadoval opětovné zajištění celého procesu zavedení nového materiálu do užívání v rámci AČR včetně školení personálu AČR v používání, údržbě i opravách;
  • všechny výše zmíněné změny by vedly k vynaložení dalších nákladů včetně značné časové prodlevy při nákupu předmětného zboží;

Ministerští úředníci navíc argumentují tím, že vybraný dodavatel má jako jediný v České republice zpracované požadované technické podmínky výrobku a povolení k jejich užití ve vojenské letecké technice. „Pokud nebude uzavřen smluvní vztah k této veřejné zakázce, budou omezeny schopnosti výsadkových jednotek při výcviku i v případě bojového nasazení,“ uvádí v závěru zprávy předkládané ministrům úředníci ministerstva obrany.

Plánovaný nákup padáků přesně kopíruje praxi známou z veřejných zakázek v IT sektoru. Tedy, že dodavatel nějakého zařízení, či výrobku svého odběratele „naučí“ využívat jeho výrobky či služby do té míry, že je pak pro něj nevýhodné či téměř nemožné přejít na jiný systém. Podrobně jsme o tom psali v řadě textů – například Firmy „zamykají“ úřady do vlastních produktů a služeb. Pak musí vypisovat JŘBU. Veřejných zakázek bez soutěže loni přibylo. V Česku jich je třikrát víc než jinde…Jsme nejlepší v Evropě! Zadáváme nejvíc tendrů bez soutěže.

Jiří Reichl

SERIÁL – rozhodovací praxe v oblasti veřejných zakázek – „JŘBU forever“

SERIÁL – rozhodovací praxe v oblasti veřejných zakázek – JŘBU

Firmy „zamykají“ úřady do vlastních produktů a služeb. Pak musí vypisovat JŘBU

Další několika set milionová zakázka pro NAKIT bez soutěže

Památkářům hrozilo, že nebudou mít čím telefonovat. Do konce roku zaplatí za mobily 4…

Dvě zakázky „z ruky“ bez tendru z MPSV. Miliarda a 35 milionů.

ÚOHS pokutuje Dopravu: Milion za smlouvu s Kapschem na mýto

Vnitro přihrává zakázky „svému“ státnímu podniku NAKIT

Stát chce zbavit exkluzivity IBM u dodávky informačního systému

Veřejných zakázek bez soutěže loni přibylo. V Česku jich je třikrát víc než jinde…