INZERCE

datové centrum, IT, servovna, IT systems. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Chaos a zmar v NAKITu

Téměř absolutní stop stav, zjišťování skutečného stavu rozpracovaných projektů a hledání majetku, který byl za investiční peníze pořízen. To je realita posledních dnů v jednom nejmladších státních podniků Národní agentuře pro komunikaci a informační technologie (NAKIT).

Paralyzace státní instituce a důkladná inventura. Tak by se podle zjištění Ekonomického deníku dal nazvat momentální stav v agentuře NAKIT, která je nejmladším státním podnikem v České republice. Přesně před měsícem (7. 11.) byl náměstkem ministra vnitra Jaroslavem Strouhalem odvolán ředitel Národní agentury pro komunikaci a informační technologie (NAKIT) Jan Přerovský, který byl ve funkci teprve od léta. Tehdy se NAKIT, který si prosadil ministr vnitra Milan Chovanec jako organizaci, která bude mít na starosti především rozvoj vysokorychlostních sítí, na něž je v novém programovacím období alokováno 14 miliard (psali jsme například v textu Sobotka, Chovanec a Mládek se potkali kvůli NGA sítím) sloučil s odštěpným závodem České pošty.

Vznik státního podniku, který bývá označován jako „nový Telecom“ provázela řada kontroverzí a rozepří. Chovanec však všechny ustál a ještě dokázal do čela podniku prosadit svého klíčového poradce pro ICT Alana Ilczyszyna (čtěte více o tomto manažerovi v textu Profil: Alan Ilczyszyn, Chovancův profesionál za 150 korun na hodinu). O netransparentním zaměření nově vznikajícího úřadu jsme psali například v lednovém textu Chovancův „nový Telecom“: Antimonopolní úřad varuje před porušováním zákona o veřejných zakázkách či v textu Rejzek (ISP Alliance): NAKIT vytváří flagrantní střet zájmů. Po sloučení s odštěpným závodem České pošty se z Ilczysyna stal výkonný ředitel a do čela celé agentury byl jmenován Jan Přerovský, který předtím vedl právě odnož pošty.

Jenže jeho působení v čele úřadu nebylo dobré. Na dodavatele i spolupracovníky působil podle jejich slov nekompetentním dojmem a zarážející neznalostí problematiky, kterou měl jeho úřad řešit. „Chápu, že některé agendy, které dostali na starosti, jsou velice složité a těžko uchopitelné, ale na to tam musí být skutečný profík a ne někdo, kdo se teprve do problematiky dostává,“ uvedl jeden ze zdrojů ED, který dlouhodobě působí v oblasti ICT. Další odborník, který pracuje v IT branži dvacet let a to výhradě v soukromém sektoru problém vidí jasně: „Nemohou sehnat kvalitní lidi, kteří by jim tam šli dělat, protože je nejsou schopni zaplatit, dostatek lidí nemají ani soukromé firmy, proto to tak vypadá.“

Podle důvěryhodných informací potvrzených z několika zdrojů dokonce docházelo k tomu, že někteří odběratelé ze státního sektoru (především resort MV) raději udělali část práce za lidi k NAKITu, či potvrdili, že něco převzali, i když to nebyla pravda, aby se státní agentuře mohly proplatit faktury, aby byla schopna i nadále fungovat. „Jenže to došlo tak daleko, že se ten balík věcí, co měli dodat a byl jim „dopředu“ uznán, hromadil, až se z toho stala neovladatelná koule problémů,“ dodal další zdroj, podle kterého nebylo jiného zbytí, než Přerovského odvolat. „Dokonce bych řekl, že to přišlo příliš pozdě,“ dodal zdroj z ministerstva s tím, že svůj díl viny si Přerovský a jeho kolegové z bývalého odštěpného závodu České pošty přinesli s sebou z bývalého pracoviště. Už na konci července jsme v textu Vnitro přihrává zakázky „svému“ státnímu podniku NAKIT psali o tom, že OZ ČP nedodržuje stanovené harmonogramy, neodvádí práci včas a kvalitně a proto dostal od Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru (GŘ HZS ČR) pokutu. „V rámci dodání služeb od České pošty, Odštěpného závodu, jsme měli dodávek více, jak v rámci NIS IZS, tak v rámci KSP u HZS krajů. V rámci NIS byla prozatím uplatněna sankce v rámci smluvní pokuty v řádu milionů (nejen za opožděné dodání, ale za všechny potencionální nedodělky). V současné době probíhají jednání nad přesnou výši sankce,“ sdělila tehdy Ekonomickému deníku mluvčí GŘ HZS Nicole Zaoralová. Obvykle dobře informovaný zdroj upřesňuje, že původní pokuta byla několik desítek milionů korun, nyní se vyjednává o snížení na několik jednotek milionů. Postoj GŘ HZS tak dal zapravdu nálezům NKÚ, o kterých jsme informovali v lednu v textu Chovancův „nový Telecom“: Antimonopolní úřad varuje před porušováním zákona o veřejných zakázkách.

Zjištění skutečného stavu věcí v NAKITu je nezbytnou podmínkou pro stanovení dalších kroků, telekomunikačnímu molochu totiž byly svěřeny některé zakázky, které jsou důležité pro zajištění rozvoje sítí Integrovaného záchranného systému a rozvoje eGovernmentu, které jsou pro zajištění chodu státu velmi důležité. NAKIT se tak hned v prvním roce svého fungování dostává pod drobnohled dohledových orgánů, které budou zkoumat, zda se nedopouští stejných přešlapů jako Odštěpný závod České pošty, který má se zadáváním zakázek dlouhodobé problémy, o čemž jsme informovali například v textu Chovancův plán na nový „Telecom“ může narazit na státní zástupce  či v materiálu NKÚ tepe vnitro za IT zakázky, ministerstvo chyby odmítá.

 Jiří Reichl

 

O tématu jsme také psali

Vnitro přihrává zakázky „svému“ státnímu podniku NAKIT 21.7.2016

MPO čelí bezprecedentní kritice kvůli rozvoji internetu 18.8.2016

Rejzek (ISP Alliance): NAKIT vytváří flagrantní střet zájmů 12.2.2016

Chovanec si prosadil svou: NAKIT bude! 23.12.2015

Český Telecom 2.0 opět na scéně: Vláda v pondělí projedná návrh na založení státního… 13.12.2015

Ministerstva zepsula Chovancův návrh na založení NAKIT 25.9.2015

Strategie pro státní cloud bude nejdříve v roce 2018 19.10.2016

Vnitro představí strategii pro nakládání s daty v cloudu 21.9.2016

Zpoždění v dodávkách a pokuty: Chovancův plán na „nový Telecom“ dostává trhliny 12.3.2016

Chovancův „nový Telecom“: Antimonopolní úřad varuje před porušováním zákona o veřejných zakázkách 18.1.2016