Zhruba šest miliard korun od roku 1993 získala na IT zakázkách společnost OKsystem v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Vyplývá to z informací, které dnes přednesli zástupci ministerstva na půdě parlamentu při jednání Výboru pro sociální politiku.
Končící ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se svými podřízenými – I. náměstkem Robertem Baxou a ředitelem ICT odboru Jiřím Károlym vysvětlovali poslancům Výboru pro sociální politiku, co všechno ve vedení resortu za poslední čtyři roky vykonali, co se povedlo a co ne. Report vykonané práce byl součástí jednání výboru o rozpočtu ministerstva na příští rok. Podobnými jednáními si prochází zástupci všech ministerstev v gesčně příslušných výborech.
Ve dvacetistránkovém dopisu, který ministryně v demisi Marksová poslala členům výboru se dost místa věnuje také neustále kritizovaným a probíraným IT systémům na ministerstvu. Z informací vyplývá, že dodavatelem, který od resortu dostal nejvíce zakázek a nejvíce peněz je pražská firma OKsystem (o jejich aktivitách často píšeme, přehled článků najdete zde). OKsystem se podle informací ministerstva na MPSV poprvé objevil v roce 1993, tehdy pouze v oblasti zaměstnanosti a inkasoval „pouhé 4 miliony za rok“. Letos je více než 100x tolik. „Rozsah služeb pak rostl a náklady také, průběžně se opakovaly výzvy bez výběrového řízení, k částce 200 milionů za rok se suma vyšplhala v roce 2002 a v roce 2009 přesáhly 400 milionů. Celkově tato společnost inkasovala od ministerstva v letech 1993-2016 částku 6 miliard. Kromě této gigantické sumy navíc inkasovala v letech 2011-13 částku 2 miliard společnost Fujitsu Technology Solutions a to pouze v oblasti zaměstnanosti a nepojistných dávek,“ uvádí se v materiálu pro poslance.
Vedení ministerstva navíc upozorňuje, že ve státních úřadech a institucích funguje více než 8 tisíc informačních systémů, které většinou spolu nekomunikují a navíc jsou zcela v majetku a v řízení dodavatelů. Státní instituce se tak ocitají v technologické závislosti – tzv. „vendor lock-in“. O tomto problému jsme podrobně psali v textu Firmy „zamykají“ úřady do vlastních produktů a služeb. Pak musí vypisovat JŘBU, kdy na problém technologické závislosti upozornila Rada vlády pro informační společnost. „MPSV se snaží, aby jeho systémy mezi sebou komunikovaly zejména agendové a podpůrné informační systémy, snažíme se, aby maximum IT systémů změnilo majitele z dodavatele na stát. Jedině tak lze garantovat bezpečnost dat vedených o občanech, bezpečnost provozu a rozvoje. MPSV nezastírá, že se v průběhu takto složitého projektu setkává s komplikacemi. Domnívá se, že projekty jsou na trajektorii k cíli a je možné je při snaze MPSV a dodavatelů dotáhnout do zdárného konce a ukončit jak současný vendor-lock jak v IT tak v obchodní oblasti a zároveň snížit náklady na provoz celého systému.
Jiří Reichl
O tématu IT systémů v resortu MPSV jsme také psali:
Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem
Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem
OKsystem s další stížností u ÚOHS neuspěl
OKsystem uspěl se svými stížnostmi na ČSSZ. ÚOHS tendr na výběr důchodů OSVČ zrušil
Michal Rada: Ukončení smlouvy na dávkové systémy nevidím jako průšvih, ale jako vyzrálost
Náměstek MPSV Baxa : řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace
ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové
MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek
ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky