EU udělala první krok proti daňovým rájům

Otázka daňových rájů je v současnosti velmi diskutovaná. Pozornost vzbudila i díky kauze takzvaných „Panama papers“. Tvrdší postoj k daňovým rájům zastává nově i Evropská unie.

Ministři financí členských zemí Evropské unie se dohodli na kritériích, podle kterých bude možno vymezit státy, kde fungují daňové ráje. Černá listina bude publikována v příštím roce.

„Poprvé jsme se shodli na úrovni EU na společném přístupu. Je to vítaný krok, komentoval dohodu člen Evropské komise Valdis Dombrovskis. Slovenský ministr financí Peter Kazimir zdůraznil, že se nemá jednat o trest pro dotčené země, ale o motivaci k férovějšímu přístupu k daňové politice.

Aby se země neocitla na seznamu daňových rájů, musí přijmout legislativu, která je v souladu s mezinárodními standardy transparentnosti. Přijmout musí i zásady „fair taxation“ a implementovat plán proti daňovým únikům, který vypracovala vlivná organizace OECD.

S usnesením měly problém některé státy. Trvalo poměrně dlouhou dobu, než se ministři shodli na jednomyslném řešení. Velká Británie, Irsko a pobaltské země odmítaly kritérium výše korporátní daně – nulová nebo nule se blížící sazba korporátní daně by stačila k zařazení na blacklist zemí. Zmíněné země patří k těm, které daňovou zátěž pro právnické osoby snižují, jak vyplývá i ze studií OECD. V obzvláště delikátní situaci se ocitla Velká Británie, která spravuje ostrovy Guernsey, Jersey a Isle of Man, tedy evropské ostrovy známé jako daňové ráje. Na blacklistu by mohly skončit i Bahamy, Kajmanské ostrovy, ale i evropské země Lichtenštejnsko a Monako.

Diskusi rozproudila otázka, zda země musí plnit všechna stanovená kritéria. Finální kompromis dovoluje zemím splňovat pouze dva ze tří základních pravidel transparentnosti. Tato dohoda bude platit jen do července 2019, poté už se státy plnění všech podmínek nevyhnou.

K tvrdšímu postoji Evropské unie k daňovým rájům vyzval i americký ekonom, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, Joseph Stiglitz, který se věnuje ekonomii veřejného sektoru. Domnívá se, že nově zvolený prezident USA Donald Trump bude mít jiné priority než omezení pro daňové ráje. Proto by někdejší hlavní ekonom Světové banky rád viděl EU v hlavní roli v boji proti daňovým rájům.

Karel Pučelík