Neděle, 1. srpna, 2021

Dopad nové energetické legislativy? Vrací se zájem stavět větrné elektrárny

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na jedné straně Modernizační fond, nabízející plnou náruč peněz na rozvoj zelené energetiky, na druhé novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie, který odblokuje výstavbu nových elektráren. Výsledek? Zájem o investování do obnovitelných zdrojů znovu ožil. Překvapivě se to v této fázi týká nejvíce větrných elektráren.

Aspoň tomu nasvědčuje přehled vydaných státních autorizací nových energetických zdrojů, který Ekonomickému deníku na vyžádání poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Po dvou letech, kdy byl zájem o autorizaci nových elektráren minimální, nastala změna. Od letošního dubna ministerstvo odsouhlasilo sedm projektů. Vedle pěti větrných farem se jedná o třímegawattový solární park a dva bloky jaderné elektrárny Dukovany II.

Co se týká odsouhlasených větrných parků, mají jedno společné. Jedná se o záměry, na kterých historicky pracovaly společnosti Ventureal a Ostwind. Původní němečtí a rakouští majitelé nedotáhli projekty do fáze realizace, a tak skončily v šuplíku. V minulých letech projekty odkoupili čeští investoři, kteří je znovu oživují. Tato resuscitace se aktuálně týká dvanácti větrníků v pěti lokalitách v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Mezi tyto české investory patří firma Reno Projekt ze skupiny pražského podnikatele Miroslava Dvořáka – bývalého šéfa pražského letiště a ČSA. Na počátku června získala autorizaci pro větrné parky v oblasti Oderských vrchů o celkovém výkonu 21,2 megawattu. Dvořákova firemní skupina RenoEnergie se k projektům v regionu dostala předloni díky převzetí firmy Max Bögl Ostwind CZ. Aktivní je také na Opavsku, kde se snaží získat souhlas úřadů pro stavbu devíti větrníků u obcí Třebom a Sulice.

Autorizace nových výroben elektřiny ve 2. čtvrtletí 2021

Přehled vydaných autorizací nových elektráren nad 1 MW ze strany ministerstva průmyslu. Zdroj: MPO

Naopak se (zatím) nepotvrzuje, že by měl v blízké době vypuknout nový solární boom. Státní autorizaci zatím letos získal jen jeden fotovoltaický park o výkonu tři megawatty (autorizaci potřebují zdroje od jednoho megawattu výše). Vyrůst má u Radvanic na Trutnovsku. Investorem je firma FVE 72 ze skupiny Global Energy Investments, která má v oboru fotovoltaiky nemalé ambice.

Zajímavostí může být autorizace dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany II o výkonu až 2400 megawattů, i když – jak známo – má skupina ČEZ v plánu investovat pouze do jednoho bloku. Projekt je zatím v rané fázi; v červnu ČEZ poslal trojici zájemců bezpečnostní dotazník. Až po jeho zodpovězení začne samotná soutěž, které se má účastnit francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská KHNP. Spuštění nového bloku je reálné až v roce 2037 nebo 2038.

Odpověď na otázku, co se chystá, lze vyčíst také ze statistiky podepsaných smluv s provozovateli přenosové a distribuční soustavy. Největší elektrárny se připojují přímo do páteřní sítě společnosti ČEPS. Vedle jaderných a paroplynových zdrojů má souhlas ČEPS také 140 MW výkonu větrných elektráren a 220 MW výkonu ve fotovoltaice. „Doposud byly v roce 2021 uděleny dva souhlasy s uzavřením smlouvy, týkají se paroplynového a fotovoltaického zdroje,“ uvedl mluvčí ČEPS Lukáš Hrabal.

Menší zdroje – zhruba do 100 megawattů výkonu – se připojují do distribuční sítě. Také zde je zájem velký, například ČEZ Distribuce eviduje celkem 1342 aktivních žádostí o připojení výroben z obnovitelných zdrojů s instalovaným výkonem 3651 MW. Více informací o připojování nových elektráren přinese Ekonomický deník v nejbližších dnech.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter