INZERCE

Větrná elektrárna, ilustrační foto: Pixabay

Schvalování větrníků na Opavsku se komplikuje. Stavět je chce Dvořákova RenoEnergie

Záměr společnosti RenoProjekt z firemní skupiny byznysmena Miroslava Dvořáka na stavbu větrných elektráren na Opavsku naráží na odpor. Ministerstvo životního prostředí proto rozhodlo, že bude plán postavit devět větrníků u obcí Třebom a Sudice podrobněji posuzovat v rámci procesu EIA. Vzhledem k umístění záměru blízko česko-polské hranice bude nezbytné provést i mezistátní posouzení.

Nové větrníky mají vyrůst ve svérázném Hlučínsku, tedy v oblasti, která až do roku 1920 patřila Německu, respektive Prusku. Větrné podmínky zde lákají k energetickému využití. Tři větrné elektrárny zde již stojí – dvě u obce Hať a jedna u Oldřišova. Dvořákova firemní skupina RenoEnergie se k projektům v regionu dostala předloni díky převzetí firmy Max Bögl Ostwind CZ (nyní RenoProjekt). Otázkou je, zda přesvědčí četné odpůrce stavby.

Nejedná se přitom o žádné drobečky. RenoProjekt chce stavět větrné elektrárny o celkové výšce 196 až 211 metrů a s instalovaným výkonem 4,2 megawattu. V katastru Třebomi jich chce umístit pět a u Sudic další čtyři. Všech devět větrníků by mohlo vyrábět okolo 90 milionů kWh elektřiny ročně, což odpovídá spotřebě zhruba 35 tisíc průměrných domácností. Slovo mohlo je zcela namístě; zatím není jasné, kolik elektráren a zda vůbec nějakou úřady povolí.

Během zjišťovacího řízení se ostře proti záměru investora postavila Česká inspekce životního prostředí, Muzeum Hlučínska, Myslivecký spolek Sudice či petice podepsaná 302 obyvateli regionu. Další občané a firmy naopak záměr podpořili. Například firma Gypstrend ve vyjádření uvedla, že vítá výrobu zelené energie v regionu a že „počítá s možností jejího budoucího využití v rámci environmentálního managementu společnosti.“

Prosadit v Česku stavbu větrné elektrárny není nic snadného. Jak dříve upozornila Česká společnost pro větrnou energii, během let 2002 až 2013 poslali investoři do procesu posouzení EIA záměry s instalovaným výkonem 2885 megawattů. Procesem EIA prošly záměry o výkonu 1575 megawattů, jenže další projekty ztroskotaly ve fázi územního a stavebního řízení. Do dnešního dne tak v Česku vyrostlo podle údajů správce trhu OTE jen 230 větrných elektráren o celkovém výkonu 339,5 MW.

Miroslav Dvořák podniká v energetice prostřednictvím firmy RenoEnergie již od roku 2004. V první fázi se zaměřil na malé vodní elektrárny, tři největší postavil na Labi u Čelákovic, Roudnice nad Labem a Lovosic. Vedle energetiky je aktivní v oboru zemědělství, kde většinově vlastní firemní skupinu RenoFarmy. Veřejnosti je známý hlavně jako bývalý generální ředitel či předseda představenstva Letiště Praha a Českých aerolinií.

David Tramba