Pátek, 1. července, 2022

Skopalova Global Energy vydá dluhopisy. Chce stavět solární elektrárny ve velkém

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost Global Energy Investments, za níž stojí jeden z největších českých investorů do fotovoltaických elektráren Vítězslav Skopal, vydává emisi dluhopisů v objemu až 250 milionů korun. Prospekt emise již schválila Česká národní banka. Výnos z emise chce Skopalova firemní skupina použít na výstavbu fotovoltaik a bateriových úložišť v Česku i zahraničí.

Na území České republiky chce Global Energy Investments postavit v nejbližších čtyřech letech fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 40 až 80 megawattů. Část z nich prodá, ostatní si ponechá ve svém vlastnictví. Již letos chce stihnout výstavbu elektráren u Trutnova (5,2 MW), Karviné (3 MW), Mostu (2 MW), Brna (2 MW), Zlína (800 kW) a Uherského Hradiště (250 kW). Při jejich financování chce využít investiční dotace z Modernizačního fondu.

Vedle České republiky prospekt dluhopisů zmiňuje také development a výstavbu solárních elektráren v dalších zemích. Ve Španělsku Skopalova firma usiluje o výstavbu solárních parků o výkonu 50 až 100 megawattů, v Polsku to má být 30 až 50 megawattů. Bez konkrétní cifry prospekt zmiňuje také plánovanou výstavbu fotovoltaik a bateriových úložišť v Německu.

Aktuální projekty ve výstavbě

Přehled aktuálních projektů ve fázi výstavby. Zdroj: Global Energy Investments

Jak se dále uvádí v prospektu a v rozhodnutí na webu ČNB, dluhopisy Global Energy Investments budou úročeny pevnou sazbou 6,7 procenta za rok. Splatné budou v roce 2026. Veřejnou nabídku dluhopisů si vezme na starost brokerská společnost Cyrrus. Uvedení dluhopisů na burzovní trh emitent neplánuje.

Spolu s prospektem společnost Global Energy Investments zveřejnila také konsolidované výsledky hospodaření za poslední finanční rok (prosinec 2019 až listopad 2020). Tržby meziročně vzrostly o 4,4 procenta na 527,6 milionu korun, čistý zisk naopak klesl o 29 procent na 59,8 milionu korun. Hlavní podíl na tom měl spor o výši výkupní ceny pro fotovoltaiku v majetku dceřiné firmy FVE 45, což si loni vyžádalo tvorbu finanční rezervy ve výši přes 28 milionů korun.

Klíčovou dceřinou společností Global Energy Investments je Solar Global, který patřil mezi aktivní účastníky solárního boomu let 2009 a 2010. Solar Global v té době stihl postavit 26 velkých solárních projektů, z toho polovinu prodal a druhou polovinu dodnes vlastní a spravuje. Později Skopalova firemní skupina přikoupila další solární parky, v roce 2017 postavila bateriové úložiště energie u obce Prakšice ve Zlínském kraji.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter