Středa, 25. května, 2022

Akcionářská škatulata v Monetě. Vedle PPF posiluje také londýnský aktivistický fond

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

PPF i bez svého otce-zakladatele Petra Kellnera pokračuje na cestě k ovládnutí Moneta Money Bank. V první fázi nakoupila necelých 10 procent akcií, podle zprávy z pátečního rána má souhlas České národní banky k nabytí až 30 procent. Vedle PPF však skupuje akcie Monety také aktivistický fond Petrus Advisers, který chce její plány na ovládnutí banky a fúzi s Air Bank a českou větví Home Creditu překazit.

Kolem Moneta Money Bank je v poslední době hodně živo. Jen za poslední tři měsíce se v bance odehrálo 52 významných změn majetkových podílů, které účastníci nahlásili České národní bance. Aktuální skóre vypadá následovně: PPF má 9,98 procenta akcií. Na základě odkupu, který skončil před více než měsícem, prostřednictvím firmy Tanemo brzy získá 28,36 procenta akcií. Vypořádání se uskuteční 20. dubna. Nabídky k odkupu akcií po 80 korunách za kus využili hlavně finanční investoři ze zahraničí, naopak českým akcionářům se do prodeje za těchto podmínek moc nechce.

Jenže PPF není jediný zájemce, který se rozhodl svůj podíl v Monetě výrazně navýšit. Stejně postupoval také londýnský fond Petrus Advisers, který vede původem rakouský aktivistický investor Klaus Umek. Fond podle hlášení pro ČNB překročil k 10. březnu hranici tří procent a k 26. březnu již vlastnil přes pět procent akcií Monety. Vedení Petrus Advisers odmítá plán PPF, podle kterého se má Moneta sloučit s Air Bank a českým Home Creditem; zmíněnou transakci považuje za nevýhodnou pro Monetu a její akcionáře.

Významné změny ve struktuře akcionářů Moneta Money Bank. Zdroj: ČNB – Centrální úložiště regulovaných informací

Naposledy o sobě dal fond Petrus Advisers vědět v tomto týdnu, když navrhl změnu ve složení dozorčí rady Monety. Místo opětovného zvolení Miroslava Singera doporučuje do rady dosadit britskou bankéřku Nicolu Jane Northway. „Akcionář je přesvědčen, že paní Nicola Northway je vynikající kandidátkou rovněž z hlediska naplnění zákonné povinnosti společnosti k podpoře rozmanitosti při výběru členů dozorčí rady. V této souvislosti je třeba zmínit, že ve volených orgánech společnosti jsou v současné době zastoupeni pouze muži převážně české národnosti,“ uvedl fond v tiskové zprávě.

PPF se pokusila neúspěšně ovládnout Monetu již jednou na přelomu let 2018 a 2019. Její návrh, aby Moneta koupila Air Bank a český Home Credit a zároveň předala skupině PPF téměř 25procentní podíl ve sloučené bance však tehdy narazil na odpor většiny zbývajících akcionářů. Na nesouhlas narazil i návrh PPF, že by sloučená banka měla převzít název Air Bank a potlačit tak „kocouří“ identitu Monety.

Na odpor naráží PPF i s druhým pokusem o bankovní fúzi. Situaci navíc komplikuje tragické úmrtí zakladatele a hlavního akcionáře skupiny PPF Petra Kellnera. Ten zahynul na konci března při havárii vrtulníku na Aljašce. Podle některých spekulací z trhu nemá PPF jasnou vlastnickou strukturu, což mělo ztížit cestu k plánovanému navýšení podílu v Monetě na více než 28 procent. Aktuální rozhodnutí ČNB ukazuje, že tyto spekulace byly chybné.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter