Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Potvrzeno: Při letecké havárii na Aljašce zemřel český miliardář Petr Kellner

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Při pádu vrtulníku na Aljašce zemřel český miliardář a byznysmen Petr Kellner. S informací přišel deník New York Times, postupně ji začaly potvrzovat velké agentury jako Reuters či AP. A letecké neštěstí nedaleko městečka Palmer už potvrdila i aljašská policie. Mezi mrtvými je podle policie i další český rezident, padesátiletý Benjamin Larochaix. Při pádu zahynuli i další tři lidé, včetně pilota. Jeden muž přežil, je v kritickém stavu.

Informaci o neštěstí u aljašského ledovce Knik přinesl deník New York Times. Agentura AP pak k nehodě uvedla, že při sobotní letecké tragédii na Aljašce zahynulo pět lidí včetně pilota. Jedna osoba přežila.

Úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera potvrdila aljašská státní policie i sama skupina PPF.

K nehodě došlo při heliskiingu, kdy vrtulník vynese lyžaře na kopec, který pak freeridem sjíždějí. Petr Kellner byl milovníkem freeridu.

Heliskiing je extrémní sport, při němž je jen malý prostor pro lyžařovy chyby. V posledních letech se stal magnetem pro všechny, kdo hledají nový způsob vzrušení. Vrtulníky lyžaře dopravují do odlehlých částí hor na neporušený sníh. V prohlášení vydaném v neděli večer její majitelé vyjádřili nad nehodou lítost. „Za 17 let, co tyto akce provozujeme, jde o první podobnou událost,“ uvedli s tím, že Kellner byl jejich častým hostem a přítelem.

Chata Tordrillo Mountain Lodge leží v oblasti, která je oblíbenou destinací freeriderů. Týdenní pobyt s dopravou ve vrtulníku nabízí Tordrillo Mountain Lodge za 15 000 dolarů (332 000 korun) na osobu. V pohoří Tordrillo Mountains například před několika lety se svým týmem natáčela legenda snowboardingu Travis Rice.

Vrtulník Eurocopter AS50 havaroval zatím z neznámých příčin asi 80 kilometrů východně od města Anchorage v sobotu v půl sedmé večer místního času. Když se nevrátil z výletu v předpokládaný čas, začalo pátrání.

Místo leteckého neštěstí, kde podle aljašské policie zemřel český miliardář Petr Kellner. Foto: Mapy.cz

Záchranáři se na místo havárie v oblasti ledovce Knik dostali o několik hodin později. Na místě našli pět obětí a jednoho přeživšího, kterého převezli do nemocnice. Kromě Petra Kellnera podle policie zahynul i další Čech Benjamin Larochaix, dva průvodci z chaty Tordrillo Mountain Lodge, kde byl Kellner ubytován a pilot vrtulníku.

Podle aljašské policie už byli informováni pozůstalí obětí. Úřady zmiňují jednoho zraněného pasažéra. „Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu v nemocnici v Anchorage,“ uvedly.

„Zraněný cestující zůstává ve vážném, ale stabilním stavu a je mu poskytována lékařská péče v nemocnici v Anchorage. Vrtulník byl Airbus AS350B3 ve vlastnictví Soloy Helicopters ve Wasille na Aljašce,“ uvedly Aljašské úřady. Těla zesnulých byli předána koronerovi. Dočasné omezení letu, které platilo nad oblastí ledovce Knik, už bylo zrušeno.

Při nehodě vrtulníku zemřeli legendární lyžař Gregory (Greg) Harms (52) z Colorada, Petr Kellner (56) z České republiky, Kellnerův trenér freeride snowboardingu Benjamin Larochaix (50), horský průvodce a lavinový instruktor Sean McManamy (38) z Girdwoodu na Aljašce a třiatřicetiletý pilot Zachary Russell, taktéž z Aljašky. Přeživším je podle Deníku N fotograf a bývalý český reprezentant ve snowboardingu David Horváth.

Nehodu popsala aljašská policie zde. Příčinu havárie vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Podrobnosti o místě incidentu jsou zde. „Je to oblast s velmi prudkými svahy, terén je pokrytý sněhem, přibližně kolem okolo 1700 metrů nad mořem,“ citoval web Anchorage Daily News Clinta Johnsona z NTSB.

PPF prosí: Respektujte soukromí rodiny

Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Mluvčí zároveň požádala, aby všichni respektovali soukromí Kellnerovy rodiny.

„Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ uvedla Tkadlecová.

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že při nehodě vrtulníku v Aljašských horách, v sobotu 27. 3. 2021, tragicky zahynul zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF pan Petr Kellner. Prosíme všechny, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny.

Rodáka z České Lípy Petra Kellnera vyhlásil časopis Forbes na podzim ve svém pravidelném žebříčku nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 293 miliard korun.

Kellner byl majoritním vlastníkem investiční skupiny PPF Group, která investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 Kellner ovládá 98,93 procenta PPF.

Široce rozkročená PPF

Skupina PPF vznikla v září 1991 jako Správa prvního privatizačního fondu a.s. (Správa PPF) a založila pro první vlnu kuponové privatizace čtyři fondy. U zrodu PPF stáli podnikatelé Petr Kellner a Milan Vinkler (ten později společnost opustil) a podnik Sklo Union Teplice. Po úspěchu v obou kolech kuponové privatizace se fond v březnu 1996 přeměnil na akciovou společnost PPF investiční holding.

PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídící strukturu v Nizozemsku. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterodamu. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Petr Kellner, který podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 ovládá 98,93 procenta PPF. Celosvětově skupina zaměstnává na 98.000 lidí, jen v ČR společnosti PPF evidovaly koncem loňského června zhruba 14 tisíc zaměstnanců.

Skupina PPF vykázala v roce 2019 hospodářský výsledek po zdanění 935 milionů eur (24,5 miliardy korun) ve srovnání s 815 miliony eur o rok dřív. Výnosy meziročně zvýšila o 17,5 procenta na 10,15 miliardy eur a aktiva o osm procent na 48,614 miliardy eur. V prvním pololetí loňského roku skupina spadla do ztráty 384 milionů eur (10,32 miliardy korun), o rok dříve vydělala 573 milionů eur (15,4 miliardy korun). Celková aktiva skupiny se meziročně snížila o pět miliard eur na 44 miliard eur (1,15 bilionu korun).

Investiční skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. Kromě České republiky PPF působí ve 24 dalších zemích světa na třech kontinentech – v Evropě, Asii a Severní Americe.

Portfolio PPF zahrnuje Home Credit, PPF banku, Air Bank, Benxy se značkou Zonky (bankovnictví), Cetin, O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), Škoda Transportation (dopravní strojírenství), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), Polymetal International (těžba zlata a stříbra), RAV Agro (zemědělství), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění) nebo Bestsport (vlastník pražské O2 areny). Do skupiny patří také firma CzechToll, provozovatel mýta v České republice.

Jan Hrbáček, redakce, čtk

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter