INZERCE

Zasedání Rady životního prostředí. 17. října 2016. Foto: Evropská unie

Udržitelné hospodaření s vodou je jedna z hlavních priorit Česka, říká ministr. Jednala o ní Rada pro životní prostředí.

Ochrana klimatu, voda a biodiverzita byly hlavními tématy pondělního setkání Rady pro životní prostředi (ministři životního prostředí EU) v Lucemburku. Český zástupce Richard Brabec ale musel taky znovu obhajovat před Rakušany český postoj k jádru. „Dodáme Vám všechny potřebné podklady,“ ujistil je.

„Přestaňme splachovat toalety pitnou vodou, využijme víc té odpadní třeba v zemědělství,“ tTo jsou příklady opatření, které by v téhle oblasti rád viděl český ministr Richard Brabec. Vzhledem k suchu, které netrápí už jen státy ve Středomoří, ale taky země uprostřed Evropy, považuje právě šetrné zacházení s vodou za jednu z hlavních priorit. Jen před pár dny Brabcův resort podpořil zhruba miliardou korun asi 200 vodohospodářských projektů, na stejné účely vydá úřad z Operačního programu Životní prostředí v letech 2014 – 2020 celkem sedm  miliard korun. A jedno z ústředních témat je to i pro slovenské předsednictví.

„Voda je drahocenný a vyčerpatelný přírodní zdroj. Mám radost, že ministři podpořili námi vybrané národní téma. Přijetím závěrů o trvale udržitelném zacházení s vodou jsme vyslali silný a včasný signál o našem úmyslu pokračovat v plném vykonávání legislativy, která se vody týká,“ komentoval výsledky jednání ministr životního prostředí Slovenska László Sólymos. Zdůraznil, že je potřeba důsledně dodržovat už existující legislativu a zároveň tuhle problematiku zohlednit i v dalších oblastech společné politiky.

Řeč byla taky o snižování skleníkových plynů v sektorech, které nejsou součástí evropského systému obchodování s emisemi – např. v dopravě. Balíky návrhů zveřejnila komise letos v červenci. Oba mají pomoct snižovat emise skleníkových plynů a zvyšovat ukládání uhlíku do půdy a lesů.

Ne na všem se ale ministři shodnou. Rakouský zástupce Andrä Rupprechter už poněkolikáté prezentoval postoj své země proti rozvoji jaderné energetiky v Česku. „Jaderná energie podle nás není udržitelný zdroj energie, ale velmi riziková technologie,“ zopakoval před novináři po jednání s českým protějškem, které proběhlo na okraj jednání ministrů.

Dnes je v Lucemburku další schůzka ministrů životního prostředí EU a zemí Východního partnerství. Součástí bude i přijetí deklarace o vzájemné spolupráci v oblasti životního prostředí a změny klimatu.

 

 

 

Vanda Kofroňová