Temelín vyrobil v únoru 1,4 milionu MWh elektřiny

Elektřinu, která by na rok vystačila 400.000 českých domácností, vyrobila během února Jaderná elektrárny Temelín. Hodnota 1474 gigawatthodin (GWh) představuje historicky druhou nejvyšší únorovou výrobu. Dosud nejvíce elektřiny vyrobil Temelín loni v únoru, 1523 GWh elektřiny. ČTK to dnes řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

Podle mluvčího jsou loňský a letošní únor provozně srovnatelné. „Rozdíl ve prospěch loňského roku zařídil kalendář. Loňský únor měl totiž 29 dní,“ řekl Sviták. Nejvyšší denní výroby dosáhly oba temelínské boky letos 6. února, konkrétně 52,6 GWh elektřiny. Naopak nejméně do přenosové soustavy dodaly 23. února, 52,3 GWh. Za první dva měsíce letošního roku vyrobil Temelín 3099 GWh elektřiny.

„Provoz jaderné elektrárny není o překonávání rekordů. Jde o bezpečnou a spolehlivou dodávku elektřiny za jakéhokoli počasí. V tomto směru jsem s dosavadním průběhem spokojen. To nejnáročnější, tedy odstávka, je stále před námi. Její zvládnutí bude pro roční bilanci rozhodující,“ řekl ČTK temelínský ředitel Bohdan Zronek.

V polovině května začne v Temelíně odstávka pro výměnu paliva na druhém bloku, ČEZ ji plánuje na necelé tři měsíce. Odstávka prvního bloku začne v závěru roku.

Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu české spotřeby. První elektřinu vyrobil v prosinci 2000. Loni elektrárna vyrobila 12,1 terawatthodin elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

–čtk–