INZERCE

Foto: Pixabay

SFŽP hlásí: první dávka dotací z Modernizačního fondu pro teplárny je již vyčerpána

Státní fond životního prostředí (SFŽP) oznámil, že ukončil příjem žádostí o dotaci z Modernizačního fondu na velké projekty v teplárenství. Zájemci totiž požádali o více než dvojnásobek peněz z celkem pětimiliardové alokace a výzva tak musela bý předčasně ukončena. Na další zájemce se dostane až v příštím roce.

Fond rozdělující evropské peníze na modernizaci české energetiky naopak dál přijímá žádosti na projekty určené pro menší teplárenské projekty. Pro ně je v první výzvě vyhrazena částka 1,4 miliardy korun, která zatím nebyla vyčerpána.

Jak Ekonomický deník informoval, SFŽP vyhlásil historicky první výzvy na čerpání peněz z Modernizačního fondu na konci dubna. Jednalo se o pět miliard korun na velké projekty v teplárenství, dalších 1,4 miliardy korun na ty menší do 15 milionů eur (380 milionů korun). Zájemci mohli předkládat projekty od 24. května.

Přehled úspěšných žadatelů z oblasti teplárenství zatím fond nezveřejnil. První jména uvedl před měsícem , ale ta se týkají jiné podporované oblasti – budování fotovoltaických elektráren. Na schválených dvanáct projektů dostali žadatelé (vesměs z oboru zemědělství nebo těžebního průmyslu) dotaci v celkové výši 71 milionů korun. Do třetice SFŽP přijímá žádosti na projekty snižování energetické náročnosti v průmyslu.

Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. „Podle aktuální ceny emisní povolenky vychází letos platba na více než 15 miliard korun, v dalších letech to může být 20 až 25 miliard korun ročně,“ řekl v dubnu ministr životního prostředí Richard Brabec. Celkem by tak Česká republika měla získat i přes 250 miliard korun.

Co se týká tepláren, výše dotace se bude pohybovat v rozmezí od 45 do 80 procent z uznatelných nákladů. Podpora je odstupňována podle velikosti zájemce a regionu – projekty umístěné v Praze mají podporu o 15 procentních bodů nižší než záměry umístěné v ostatních krajích. Například velký podnik může získat dotaci ve výši 60 procent nákladů, avšak s výjimkou Prahy, kde se jedná o 45 procent.

Zájem o dotace si již na začátku roku ověřil SFŽP během nezávazné předregistrace projektů. Co se týká teplárenství, firmy předložily 554 projektových záměrů s celkovou požadovanou výší dotace 113 miliard korun. Největší zájem byl o přechod od uhlí k zemnímu plynu (45 procent projektů), k biomase (14 procent) a dále o kombinaci více různých zdrojů (11 procent).

David Tramba