INZERCE

Střešní fotovoltaická elektrárna. Zdroj: Wikimedia Commons (CC SA-BY)

První schválené dotace z Modernizačního fondu podpoří hlavně fotovoltaiku v zemědělství

Historicky prvními schválenými dotacemi z Modernizačního fondu se dnes pochlubilo ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem. Na aktuálně schválených dvanáct fotovoltaických elektráren dostanou žadatelé celkovou dotaci ve výši 71 milionů korun. Největší poskytnutá dotace mírně převyšuje 10 milionů.

Tuto nejvyšší částku obdrží společnost Gemec-Union, která se zabývá kovovýrobou, zpracováním odpadů, sanací a rekultivací území. Fotovoltaiku umístí ve svém areálu v Jívce na Trutnovsku. Stejná firma získá z Modernizačního fondu ještě 6,9 milionu korun na solární elektrárnu v Žacléři. Další peníze zamíří hlavně do zemědělských podniků, ale nejedná se o dnes módní „agrifotovoltaiku.“

Mezi úspěšnými žadateli je například jihočeské Zemědělské družstvo Brloh, které chce vybudovat solární elektrárnu s celkem 1850 fotovoltaickými panely. Část z nich umístí na střechách svých objektů, část na svých pozemcích, které nelze zemědělsky využívat a nejsou již součástí zemědělského půdního fondu. Celkové náklady odhaduje na 21 milionů korun, dotace dosáhne více než sedmi milionů korun.

Dvě dotace po 7,4 milionu korun dostane podnik Bioplyn Novosedly, mezi další úspěšné žadatele patří třeba Lubská zemědělská, META Krčín nebo Agro Sedlice. Přehled je zveřejněn zde. „Jsem rád, že jsme tak rychle dokázali Modernizační fond rozjet a že peníze k první žadatelům jsou už na cestě. Je to jasný důkaz, že to s revoluční přeměnou energetiky myslíme vážně a že našim podnikatelům poskytneme jasnou a hmatatelnou podporu. Věřím, že do seznamu za první úspěšné žadatele se brzy přidají další,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Balík dotací za 150 až 300 miliard

Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika do programu získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k letošnímu růstu cen povolenek to může nakonec být dvojnásobek.

Stát prostřednictvím Státního fondu životního prostředí začal nabízet investiční dotace na stavbu solární elektrárny na konci května. V první vlně nabízí celkem 3,5 miliardy korun na velké fotovoltaické parky nad jeden megawatt výkonu a k tomu jedna miliarda korun na ty menší do zmíněného limitu. Podle odhadu SFŽP by podporu z prvního balíku mohlo čerpat okolo 230 menších a 40 větších fotovoltaik.

SFŽP začne přijímat žádost od zájemců v pondělí 12. července, poslední termín pro předložení projektu je 15. listopad (pro větší projekty konec října). Výsledná podpora nesmí překročit 50 procent z celkových výdajů projektu. Vedle fotovoltaiky nabízí stát příspěvky z Modernizačního fondu také na přechod tepláren od uhlí k jinému palivu a na modernizaci průmyslových podniků.

David Tramba