Pondělí, 24. ledna, 2022

Orel dolétal. Na trhu s plynem končí malý dodavatel Eagle Energy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Provozovatel největší distribuční plynárenské sítě v Česku GasNet ukončil s účinností k 9. říjnu smlouvu o distribuci zemního plynu se společností Eagle Energy. Zákazníci, kterých je jen okolo dvou stovek, mohou narychlo uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Jinak přejdou k dodavateli poslední instance, kterým je v této části republiky innogy Energie.

Nárok na přechod k dodavateli poslední instance mají ze zákona všichni maloodběratelé s ročním odběrem do 630 MWh plynu. Zůstat u něj mohou nejvýše po dobu šesti měsíců, poté již zákon vyžaduje uzavření řádné smlouvy s novým dodavatelem. V horší situaci budou střední a velcí odběratelé; ti musejí mít nejpozději v neděli 10. října novou smlouvu, jinak bude docházet k černému odběru se všemi nepříjemnými důsledky.

Podle vyjádření společnosti GasNet bylo důvodem odstoupení od uzavřené smlouvy opakované neplnění smluvních povinností. „Tento obchodník byl několikrát v prodlení s úhradou plateb za distribuci a nereagoval ani na naše opakované upomínky,“ uvedl zástupce GasNetu Pavel Zajíc.

Odříznutí obchodníka Eagle Energy od plynovodní sítě potvrzuje na svém webu také správce energetického trhu OTE. Firma Eagle Energy k vzniklé situaci mlčí. Na svém webu dál láká zákazníky k přestupu. „Topíte zemním plynem? Právě pro Vás máme připravenu jedinečnou nabídku! Zajistěte si levnější plyn ještě dnes,“ píše se na webu Eagle Energy.

Společnost Eagle Energy pod současným názvem působí od dubna 2018, vlastní ji Josef Matějka. Zaměřovala se na dodávky energií domácnostem, malým firmám a obcím. Patří mezi nejmenší dodavatele energií na českém trhu. Podle statistik společnosti OTE zásobovala v srpnu elektřinou 224 odběrných míst a zemním plynem 232 odběrných míst.

Případ této firmy je pozoruhodný hlavně tím, že se jedná o prvního dodavatele, který se dostal do existenční potíže po prudkém zdražení elektrické energie a zemního plynu na evropských burzách. Lze předpokládat, že během topné sezony 2021/22 skončí několik desítek vesměs menších dodavatelů energií.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter