Úterý, 30. listopadu, 2021

Německo má první akumulátorové vlaky. Během jízdy se samy nabíjejí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Další krok ke zlepšení životního prostředí hlásí Německo. Ve východobraniborské železniční síti budou na všech tratích jezdit bateriové vlaky. Bezemisní vlaky čerpají energii z trolejového vedení a zároveň nabíjejí baterie pro využití na neelektrifikovaných úsecích sítě. Dvouvozové soupravy mají dojezd až 90 kilometrů.

Celkem 31 bateriových jednotek Mireo Plus B od společnosti Siemens Mobility bude jezdit na tratích v oblasti Berlín-Braniborsko. Systém funguje na bázi trolej/akumulátor, díky kterému se sníží spotřeba nafty o téměř 4,5 milionu litrů ročně.

Hybridní bateriové železniční vozidlo je určeno pro provoz na všech druzích tratí. Na neelektrifikovaných úsecích zajišťují dodávku energie lithium-iontové akumulátory, které byly předtím nabity během jízdy na elektrifikovaných úsecích.

Bateriový vlak. Foto: NEB

„Používání ekologických pohonů ve veřejné dopravě představuje milník v technické transformaci železničního sektoru. První bateriově-elektrická jednotka je skutečně přidanou hodnotou z hlediska šetrnosti ke klimatu a hospodárnosti.Tento trend elektrických vozidel na neelektrizovaných tratích bude pokračovat a bude dalším impulsem k transformaci dopravy, prohlásil ministr dopravy Brandenburgu Guido Bermann

Doprava i ochrana klimatu v jednom

„Ve skutečnosti není jiná možnost: ekologicky šetrná železnice musí být dále podporována a rozšiřována. Změna v dopravě a ochrana klimatu v jednom kroku: to je skvělý den pro naši veřejnou dopravu,“ komentovala ředitelka Dopravního svazu Berlín-Braniborsko Susanne Henckel.

Její slova potvrzuje Regine Günther, senátorka pro životní prostředí, dopravu a ochranu klimatu spolkové země Berlín: „Nová vozidla objednaná pro regionální dopravu přispějí k ochraně životního prostředí dvojnásobně: k dispozici je více vlakových spojů a zároveň dochází ke snížení emisí.“

Větší komfort a pohodlí

Nové vlaky přinesou i lepší služby a komfort pro cestující. Ti budou mít k dispozici bezplatnou wifi a informační systém v reálném čase, USB nabíjecí porty i místa pro indukční nabíjení. Troje dveře na každé straně ocení hlavně vozíčkáři či maminky s kočárky, budou moci snadněji nastupovat a vystupovat.

Cílem je udělat jízdy regionálními vlaky atraktivnější a dostat tak cestující z automobilů do veřejné dopravy. Na tratích v Berlíně a  Braniborsku se první vlaky objeví v prosinci 2024.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter