Krúpa svolal před Krajský soud v Ostravě demonstraci kvůli OKD

Pavol Krůpa. Foto: Arca Capital

Slovenský finančník Pavol Krúpa svolal prostřednictvím své společnosti Arca Services na příští středu do Ostravy demonstraci kvůli situaci kolem černouhelné společnosti OKD. Protest začne v 15:30 před Krajským soudem a bude pokračovat před sídlo současného majitele bytů OKD, společnosti Residomo. Krúpa očekává účast stovek lidí.

Nájemníci bytů OKD mají na základě závazku privatizační smlouvy přednostní právo na odkup těchto bytů. Závazek ale nebyl dodržen a namísto toho byly byty OKD prodány firmě, kterou ovládá americká investiční skupina BLACKSTONE. „Přitom postup ostravských soudů při šetření podaných žalob v kauze OKD je nestandardní. Ať se jedná o žaloby směřované ze strany nájemníků bytů OKD či ze strany Arca Services. Například postup při vyhodnocování insolvenčního návrhu na spol. RESIDOMO, kdy došlo k nestandardně rychlému postupu vzhledem k rozsáhlému složitému obsahu – soudce Krhut Krajského soudu v Ostravě vyhodnotil 683 stran během několika málo hodin,“ řekla mluvčí skupiny Arca Capital Barbora Hanáková.

Aktivity proti Bakalovi vyvíjí Krúpa dlouhodobě. Naposledy se přihlásil k financování billboardů, které zobrazují karikaturu Bakaly s doutníkem a sloganem: „Mám se skvěle! Díky vám“, jež se objevily na Ostravsku. Bez politické podpory podle něj není možné dosáhnout toho, aby lidé získali své byty a peníze byly vráceny do státního rozpočtu. „Proto Pavol Krúpa podporuje všechny, kdo mají skutečný zájem věci opravdu řešit, a rozhodl
se postavit za politickou stranu Dobrá volba, jejíž členové skutečně pracují na řešení společenských témat. Kandidáti za politickou stranu Dobrá volba se demonstrace zúčastní také,“ uvádí se v tiskové zprávě společnosti Arca Services.

Účelem demonstrace je podle mluvčí Hanákové upozornit osoby, které jsou zodpovědné za způsobené škody a negativní hospodářský i sociální dopad, a vyzvat je k převzetí zodpovědnosti za své účelové protiprávní jednání. „Zároveň je třeba vyzvat kompetentní orgány, aby postupovaly spravedlivě a vyvinuly dostatečnou iniciativu k nápravě. Oprávněným vlastníkem společnosti OKD v době, kdy docházelo k účelovým
a nestandartním krokům, byl Zdeněk Bakala. Současným majitelem bytů OKD je zahraniční investiční skupina BLACKSTONE,“ dodala.

V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje necelých 10.000 lidí. Reorganizační plán předpokládá, že jejich počet bude klesat, tak jak se budou do roku 2023 postupně zavírat jednotlivé doly.

(epa, česká justice)