INZERCE

Lidé se v ekonomické nejistotě bojí stavět. Můžou za to především vysoké ceny stavebních materiálů. Foto: Pixabay

Je stavebnictví v útlumu?

Po až nečekaně silném oživení českého stavebnictví, podpořeném především snahou dočerpat volné peníze z fondů EU, přichází v úvodu letošního roku pokles stavební produkce. Stavební produkce se snížila o 2,3 % a po zohlednění vlivu vyššího počtu pracovních dnů
o 3 %.


Stejně jako v předchozích měsících je vidět, že pokles se týká především pozemního stavitelství, zatímco tomu inženýrskému – zaměřenému na výstavbu a rekonstrukce infrastruktury – se vede o poznání lépe. Nicméně prozatím prezentované statistiky nových zakázek nenaznačují, že by se mohl zopakovat loňský dvouciferný boom této významné části tuzemského stavebnictví. Byl totiž v důsledku dočerpávání peněz z EU do značné míry výjimečný a proto i v brzké době neopakovatelný.

Letošní rok jednoznačně přeje bytové výstavbě. V únorových číslech tedy není vidět žádné dramatické oživení výstavby, avšak přece jen únor patří mezi tradičně nejslabší měsíce roku a navíc se srovnává se silnějším základem z loňského roku. Přesto předpokládáme, že díky rostoucí poptávce po nových bytech a domech prožije tato část stavebnictví pozitivní rok. Nakonec extrémně levné hypotéky na jedné straně a rostoucí ceny nemovitostí na straně druhé tomuto scénáři nahrávají.

Pro letošní rok očekáváme, že stavebnictví vykáže výrazně slabší tempo, než jaké zde bylo v roce 2015. Přesto by mělo zůstat v mírně kladných číslech díky zvýšené poptávce po nemovitostech – ať už těch na bydlení nebo těch komerčních. Otázkou je, jak se budou vyvíjet zakázky ze strany veřejného sektoru, jejichž statistiky ovšem získáme až za měsíc.

Petr Dufek, analytik ČSOB