INZERCE

Strakonice, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Energetický regulační úřad podal žalobu na vedení Teplárny Strakonice i na starostu

Energetickému regulačnímu úřadu došla, jak se zdá, trpělivost. Úřad podal trestní oznámení na starostu Strakonic Břetislava Hrdličku, členy představenstva Teplárny Strakonice a advokáta teplárny. Kauza se týká opakovaného přerušení dodávek tepla firmě Energo Strakonice, která vlastní menší část rozvodné sítě ve městě.

Spory ve Strakonicích znovu vyústily v přerušení dodávek tepla a teplé vody firmě Energo Strakonice, která zajišťuje rozvod tepla na sídlišti Šumavská v lokalitě archeologa Dubského. Od ledna se tak stalo již potřetí. Spor se týká ceny i výše odběru tepla. Podle vyjádření Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se jedná o soukromoprávní spor, které úřad nemá pravomoci řešit. Jeho důsledky však podstatně a negativně dopadají na spotřebitele, proto přistoupil k podání trestního oznámení na konkrétní osoby figurující v kauze.

„Teplárna Strakonice se po nás opakovaně dožaduje postupu, který není v souladu s energetickým zákonem, což její vedení, zná-li zákon regulující jeho činnost, musí vědět. V této aktivitě je navíc podporuje starosta města Strakonice, který upřednostňuje zájmy teplárny vlastněné z většiny městem před zdravím vlastních občanů. Celá situace vygradovala natolik, že ji již nemůžeme řešit jen na půdě úřadu a je nutná součinnost orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl k trestnímu oznámení předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Podle dobře informovaného zdroje z ERÚ tato kauza, zdánlivě banální a lokálního významu, bere pracovníkům úřadu spoustu času a energie na řešení podstatnějších záležitostí. Hlavně Teplárna Strakonice je na úřadě značně nepopulární, protože nutí regulátora, aby v rámci řízení rozhodoval i o záležitostech, které nespadají do jeho kompetence. „Rád bych zdůraznil, že agresivní a nepravdivé mediální výpady teplárny nejsou předmětem trestního oznámení. Příčinou je bezohledný postup vůči spotřebitelům, kterému z pohledu našeho zmocnění nemůžeme zabránit dostatečně rychle,“ dodává Trávníček.

Celá záležitost má lehce pikantní příchuť. Poradcem vedení Teplárny Strakonice je totiž bývalý člen Rady ERÚ Vladimír Vlk, odvolaný vládou z funkce v červenci 2019 kvůli údajnému „přijímání pokynů od regulovaných subjektů“ z oboru energetiky. Po odvolání z Rady ERÚ se Vladimír Vlk vrátil ke své původní profesi konzultanta a také píše energetické audity budov pro ministerstvo vnitra. Vlk má se současným vedením regulačního úřadu velmi napjaté vztahy.

Lze těžko odhadnout, jak podání trestního oznámení ovlivní průběh kauzy. Ta zatím směřuje k unikátní, a také neefektivní situaci. Teplárna Strakonice plánuje postavit vlastní rozvody tepla na sídlišti Šumavská v lokalitě archeologa Dubského. Naopak Energo Strakonice si chce pořídit vlastní zdroj tepla a odpojit své lokality od teplárny. Může tak dojít k nevídané situaci, že si obyvatelé domů budou moct vybrat ze dvou dodavatelů tepla a teplé vody.

Jak uvedla agentura ČTK, Teplárna Strakonice se loni dostala ze ztráty po zdanění 33,3 milionu do zisku tři miliony korun. Tržby meziročně klesly o necelé tři miliony na 314 milionů korun. Loni měla zisk EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) přes 67 milionů korun, předloni byl 15,8 milionu. Teplárna vytápí 7000 domácností a desítky firem.

David Tramba