INZERCE

Velký vliv na úspory mělo odložení začátku topné sezóny v mnoha domácnostech. Foto: Pixabay

Emise CO2 v Evropské unii klesly o pět procent. Šetří i Češi, spotřeba plynu se snížila o pětinu

Na poklesu emisí se na evropských trzích podílel nárůst obnovitelných zdrojů, tepelných čerpadel či elektromobilů. Průmyslové podniky se rychleji zbavují energeticky náročných či nerentabilních provozů a v Česku k tomu přispělo u domácností i odložení topné sezóny.

Podle analýzy Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší klesly emise CO2 z využívání energie v EU za poslední tři měsíce o pět procent meziročně. V Česku například spotřeba plynu ve třetím čtvrtletí po očištění o vliv počasí meziročně poklesla o dvacet procent. „Velký vliv na to mělo odložení začátku topné sezóny v mnoha domácnostech i firmách, a to i přesto, že bylo letošní září chladnější o 1,4°C oproti minulému roku,“ uvádí Kamil Rajdl, analytik společnosti Amper Meteo.

Vlády EU významně zvýšily své ambice v oblasti přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. Nárůst kapacity solární energie přinesl rekordních dvanáct procent elektřiny z fotovoltaiky. Přepočteno na dovoz fosilního plynu to znamenalo přesměrování nákladů v hodnotě 29 miliard eur. Tuto reakci trhu podporuje řada nových politik na úrovni EU, jako je plán REPowerEU, a na vnitrostátní úrovni, jako je třeba německý zákon o větrné energii. Cílem je urychlit odklon od fosilních paliv.

Domácnosti i podniky zrychlují úspory energií

V roce 2022 se v Česku spotřebovalo o 18,6 procent méně plynu. Toto číslo ale prý z části ovlivňuje počasí, a proto je nutné ho očistit o jeho vliv. Úspora se tedy pohybuje okolo třinácti procent. A velikost úspor se postupně zvětšuje.

„Významný nárůst cen zemního plynu, ale také reálné riziko jeho nedostatku v příštím roce, spustily ve třetím čtvrtletí nevídanou vlnu zájmu o alternativní paliva, která by mohla nahradit zemní plyn. Zejména velkoodběratelé z řad velkých průmyslových podniků aktuálně řeší existenční potíže způsobené neúnosně vysokými – a na rozdíl od malých a středních podniků stále nezastropovanými – cenami energií. Pokles spotřeby zemního plynu tak může být způsoben nejen cílenými úspornými opatřeními, ale také ukončením výrob mnoha spotřebitelů, jejichž výrobky přestaly být rentabilní. Jsme přesvědčeni, že podpora velkých podniků na úrovni podpory malým a středním podnikům ze strany české vlády je nezbytnou pro zachování konkurenceschopnosti českého průmyslu a zaměstnanosti v ČR,“ upozorňuje předseda představenstva Amper Savings Martin Nádeníček.

Petr Vrabec