INZERCE

GE`s Advanced Turboprop engine 3D-model. foto: GE Aviation

Česká firma bude zkoušet komponenty motorů GE Avitation

 

Nedestruktivní zkoušení motorů bude pro pražskou továrnu GE Aviation provádět česká firma ATG.

Pražská továrna GE Aviation, která by měla být otevřena v roce 2022 a od níž si řada politiků slibuje oživení českého leteckého průmyslu, prohlubuje spolupráci s českými firmami. Nyní oznámila, že kvalitu prvních prototypových dílů turbovrtulových motorů pro ni bude ověřovat česká společnost ATG.

„Firma se zaměřuje na takzvané nedestruktivní zkoušení leteckých výrobků. Konkrétně bude mít za úkol pro GE ověřovat kvalitu prvních prototypových dílů turbovrtulových motorů. Právě tento typ bude vyvíjet a následně vyrábět centrála, kterou GE plánuje otevřít v roce 2022. GE Aviation tak prohlubuje spolupráci s českými partnery,“ uvedla mediální zástupkyně GE Aviation Hana Bolinová.

Investiční smlouvu o vybudování nové centrály turbovrtulových motorů v Česku podepsala společnost General Electric s českou vládou v říjnu 2016, od té doby probíhají přípravy projektu. Psali jsme v říjnovém textu Fabrika na letecké motory v Praze bude. Navzdory problémům ve vládě

V současnosti podle Bolinové GE Aviation intenzivně pracuje na výběru lokality nové centrály a budování ekosystému, v rámci kterého uzavírá dohody o spolupráci s předními tuzemskými dodavateli výrobků i služeb, výzkumnými ústavy a univerzitami. O celém projektu jsme psali vloni v textu Mládkovo ministerstvo vyzradilo obchodní tajemství ze smlouvy s General Electrics

Podle Bolinové je příkladem spolupráce s českými firmami i nové partnerství s ATG. Ryze česká soukromá firma se zabývá nedestruktivním zkoušením leteckých výrobků, což znamená, že společnost zjišťuje, zda u dílů existuje odchylka od normy, případně lokaci defektu. S týmem řízení kvality GE Aviation se ATG zaměří na tzv. First Article Inspection, tedy na hloubkovou kontrolu prvních vyrobených kusů. Pracovat budou především na nově vyvíjeném turbovrtulovém motoru, na který se zaměří plánovaná centrála.

Společnost má akreditaci NADCAP a je schválena významnými leteckými subjekty v tomto odvětví. Zároveň podporuje české i zahraniční letecké podniky při akreditaci PRI NADCAP v procesech NDT, svařování, chemických procesech, tepelném zpracování, povrchových úpravách a dalších. Rozsah schválení a dlouhodobé praktické zkušenosti umožňují provádět NDT zkoušení dílů civilních leteckých motorů, inspekční činnost na primárních a sekundárních částech dopravních letadel a vrtulníků, kvalifikovat NDT personál pro výrobu, údržbu a opravy letadlové techniky či dodat úplný NDT systém včetně jeho implementace.

Testování jednotlivých komponent za pomoci ATG by mělo být zahájeno v létě letošního roku, přičemž testování kompletního motoru začne na konci roku 2017 a dokončení certifikace motoru ATP se očekává na konci roku 2019.

„Společnost ATG za dobu své působnosti vybudovala silný tým nejen v České republice, ale také na mezinárodní úrovni. Svou tvrdou prací a vynikajícími výsledky získala důvěru leteckého průmyslu. Těším se na vzájemnou spolupráci při realizaci našeho klíčového projektu vývoje nového turbovrtulového motoru,“ uvedl Norman Baker, prezident a výkonný ředitel GE Aviation Czech.

„ATG vítá spolupráci s GE Aviation v oblasti podpory First Article Inspection pro novou řadu motorů ATP. Uzavřením partnerství se zúročují naše několikaleté investice do vybudování kapacit a praktických zkušeností zaměstnanců pro NDT (nedestruktivní) zkoušení kritických dílů do leteckých motorů. Věříme, že přispějeme k úspěšné realizaci programů v ČR a v budoucnu toto partnerství rozšíříme i na globálních trzích,“ řekl Zbyněk Zavadil, jednatel ATG.

Jiří Reichl

O tématu jsme psali:

Fabrika na letecké motory v Praze bude. Navzdory problémům ve vládě 20. 10. 2016

Mládkovo ministerstvo vyzradilo obchodní tajemství ze smlouvy s General Electrics 28.6.2016

CzechInvest: Podíl hi-tech investic se více než zdvojnásobil 17.3.2016

České letecké firmy jednaly v USA o možné spolupráci 17.5.2015