Česká republika a Itálie budou úzce spolupracovat ve snaze o zásadní reformu systému emisních povolenek a evropské taxonomie v energetice. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) se na tom shodl se svými italskými protějšky během pracovní návštěvy v Římě. Kromě energetiky byla tématem jednání také obchodní spolupráce, společné investice a posílení evropské konkurenceschopnosti.
Havlíček se během dvoudenní návštěvy Itálie ve dnech 20. a 21. května setkal s ministrem životního prostředí a energetiky Gilbertem Pichettem Fratinem, ministrem zahraničí Antoniem Tajanim a ministrem podnikání Adolfem Ursem. Jednání navázala na nedávnou schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO) s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.
Taktika pro vyjednávání v EU
Klíčovým bodem agendy byla energetika. „Česko má v energetickém tažení dalšího spoluhráče. S italským ministrem životního prostředí a energetické bezpečnosti Gilbertem Pichettem Fratinem jsme se jednoznačně shodli na potřebě zásadně změnit systém emisních povolenek i podmínky taxonomie,“ uvedl Havlíček.
České návrhy na transformaci trhu s povolenkami a snížení jejich cen podpořil také ministr Urso. Podle Havlíčka nešlo jen o shodu v názorech, ale i o praktické kroky. „Setkání v Římě bylo o taktice, jak přesvědčit další země,“ podotkl český ministr. Obě země chtějí společně tlačit na Evropskou unii, aby pružněji reagovala na rostoucí ceny energií a více podporovala členské státy i jejich podniky, zejména malé a střední firmy. Vedle energetiky řešil Havlíček s italskou stranou také automobilový a kosmický průmysl či snižování byrokracie.
Boj za energeticky náročný průmysl

Česká republika patří k nejhlasitějším kritikům současného systému EU ETS. Premiér Babiš po březnovém summitu EU potvrdil, že Praha bude i nadále hledat spojence pro své požadavky, mezi které patří například vynětí energeticky náročného průmyslu ze systému povolenek až do roku 2034. Očekává se, že Evropská komise představí revizi systému EU ETS 1 již letos v červenci.
Vláda rovněž dlouhodobě odmítá plánované rozšíření emisních povolenek na silniční dopravu a vytápění (systém EU ETS 2). Tento nový mechanismus má být po odkladu spuštěn v roce 2028, Praha však varuje před jeho dopady na domácnosti a dopravu.
Šestý největší obchodní partner
V rámci programu vystoupil Havlíček v italském parlamentu na konferenci „Meeting with Czech Republic – a strategic partner for Italy“, kterou zahájil společně s vicepremiérem Tajanim. Hlavním tématem diskusí, kterých se účastnili i zástupci českých firem, byla společná obchodní politika.
„Česká republika a Itálie jsou tradiční průmyslové země se silným akcentem na mezinárodní obchod. Naším životním zájmem je udržet v Evropě konkurenceschopnost a ve světě volný a bezpečný obchod,“ doplnil velvyslanec ČR v Itálii Jan Kohout.
Itálie je pro Českou republiku klíčovým partnerem – podle dat Českého statistického úřadu jde o šestého největšího obchodního partnera ČR. V loňském roce přesáhl objem vzájemného obchodu 18 miliard eur (cca 438 miliard korun) a statistiky vykazují dlouhodobě rostoucí trend.
