INZERCE

Alena Vitásková, foto: Tiscali.cz

ERÚ nedoporučuje změnu tarifů

Energetický regulační úřad dnes překvapil, když jeho předsedkyně oznámila, že nedoporučuje zavádět nové tarify pro výpočet ceny energie. ERÚ tím chce chránit domácnosti a malé podnikatele.

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dnes oznámila, že nehodlá výrazně měnit stávající tarify. Ty nové přitom měly platit od příštího roku. Původní plán podle něhož se měla zohledňovat velikost jističe odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

S tímto názorem se dnes ztotožnila i Vitásková. Ta navíc uvedla, že významnou roli v přípravě nové tarifní struktury (NTS) hrají i ti odběratelé, kteří zároveň mají svoji vlastní výrobu elektřiny (například solární panely na střechách), ale odebírají i energii z distribuční sítě. „Nemá význam měnit strukturu tarifů dříve, než bude takových odběratelů 30%. Dnes je to 0,5%, takže to bude ještě nějakou dobu trvat,“ uvedla předsedkyně ERÚ. Navíc je podle ní potřeba nastavit tarify v souladu s okolními zeměmi EU a bylo by dobré počkat na zkušenosti ze dvou třetin zemí EU a také na zavedení tzv. chytrých sítí a chytrých měření. 

 

 

Více než 16.000 dotazů na NTS

Celkově přišlo Energetickému regulačnímu úřadu přes 16 tisíc dotazů a podnětů na NTS. Zaměstnanci se podle svých slov často setkávali s podněty z oblasti ochrany spotřebitele – problémy s vyúčtováním, nekalými praktikami, sankcionované výpovědi smluv atd. „Často zneužití důvěřivosti a hlavně věku zákazníků, smlouvy přesto platí (viz brožura Ochrana spotřebitele) – lidé si přímo přijdou postěžovat a zeptat se na radu (cca 1/3 z přednášky je věnována právě výkladu a debatě o ochraně spotřebitele),“ uvedl v době roadshow jeden z organizátorů, který vzhledem k pozdějšímu odvolání nechce být jmenován.

pripominky k NTS_ERU
pripominky k NTS_ERU

Na jednom z mítinků byl například zmíněn příklad vesnice, kde je hned za trafostanicí JZD, které ale už 20 let nefunguje. Nicméně kvůli stále rezervované kapacitě jističe pro JZD byl problém připojit novostavbu na konci vsi, s řádově mnohonásobně nižším rezervovaným i reálným příkonem, jelikož do tamního vedení nelze více elektřiny „pustit“.

S novostavbami je i jiný problém. Z diskusí vyplynulo, že řada developerů staví nové byty a domy s příliš velkými jističi, aniž by byly třeba. Taková situace pak nenutí nové majitele či nájemníky ani stavitele optimalizovat požadavky na přenosovou soustavu podle skutečné spotřeby.

Další problém se objevil u školních jídelen. Ty mají vzhledem k energetické náročnosti svých provozů rezervovánu vysokou kapacitu vedení a za tu také platí. Jenže za ni mají platit i v době, kdy ji nevyužívají, například o víkendech, či o prázdninách.

„A asi největší zádrhel, který ukázaly veřejné debaty a konzultace  je ten, že v současné době velkoodběratelé na distribuční hladině velmi vysokého napětí a vysokého napětí mají zarezervovaný příkon v dvojnásobné výši, než opravdu využívají. Tímto způsobem je blokován výkon, který by mohl být využit pro připojení nových zákazníků bez nutného rozšiřování sítě, což znamená potenciální zdražení pro všechny,“ uvedl zdroj z ERÚ.

Jiří Reichl

O ERÚ informujeme pravidelně. Přečtěte si naše starší texty:

 

ERÚ bude v přípravě nových tarifů pokračovat samo

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka čelil „bezpečnostním incidentům“

Nové tarify budou později. ERÚ žádá lidi o rady

Proti předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové státní zastupitelství i policie porušují právo

Pokud chce Vitásková kandidovat na senátorku, měla by odstoupit z čela ERÚ

Tvrdá bojovnice ze severu Moravy