INZERCE

Alena Vitásková, foto: Tiscali.cz

Nové tarify budou později. ERÚ žádá lidi o rady

Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem.

Na dnešní tiskové konferenci to řekla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

Jako Energetický regulační úřad mohu vyhlásit, že novou tarifní strukturu můžeme vydat až v roce 2019, protože do té doby jsme zajistili pro regulované subjekty vše pro to, aby mohly bezpečně dodávat elektrickou energii ke konečnému spotřebiteli,“ řekla dnes Vitásková. Na dotaz ČTK doplnila, že jde například o financování distribučních společností.

Šéfka ERÚ dále uvedla, že kvůli posunutí termínu spuštění tarifů musí ale vláda změnit dokumenty, které počítaly s jejich dřívějším zavedením. Podle ní jde o Aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK) a Národní akční plán pro chytré sítě (NAP SG). Oba dokumenty schválili ministři v loňském roce.

Zástupci ekologických organizací dnes uvedli, že původní návrh tarifů, který Vitásková odmítla, pracoval jen s vytrženými větami z obou strategických dokumentů. Například plán pro chytré sítě uvádí, že nový tarifní systém bude implementován již od začátku letošního roku. „Tento dokument (NAP SG) byl připraven s cílem integrovat velké množství elektřiny z decentralizovaných obnovitelných zdrojů. V případě, že k rozvoji těchto zdrojů nedojde, ztrácí pochopitelně celý dokument včetně nového systému tarifů opodstatnění,“ dodali ve společném prohlášení zástupci Hnutí Duha a Komory obnovitelných zdrojů energie.

Premiér Sobotka při dnešních interpelacích ve Sněmovně řekl, že původní a nyní už stažený návrh nemotivoval spotřebitele k úsporám a přesouval peníze od chudších k bohatším. Jeho zrušení přivítal a doufá, že nový návrh už takto vypadat nebude. Uvedl také, že v pracovní skupině, která původní návrh připravovala, byli zastoupeni hlavně výrobci a distributoři elektřiny, ale chyběl v ní zcela hlas malých spotřebitelů. „Ti, kdo ho připravovali, si maximálně zjednodušili práci,“ poznamenal.

Kdy přesně ERÚ představí nový návrh tarifů, zatím podle Vitáskové nelze specifikovat, záleží totiž na tom, jak dopadnou konzultace s občany. K plánovaným novým tarifům se lidé mohou na stránkách úřadu vyjádřit od ledna. Dnes Vitásková oznámila, že od příštího týdne budou navíc zástupci ERÚ objíždět republiku a diskutovat s občany napřímo. Veřejný konzultační proces má skončit 30. června.

Vitásková dnes dále uvedla, že se nechce vyvinit z toho, že původní návrh tarifů přeložil ERÚ. „Jsem však pyšná na to, že jsme návrh, který někdo očekával, že musím schválit, předložili občanům a budeme ho diskutovat a přepracovávat,“ dodala.

Plánované změny tarifní struktury se týkají výhradně tzv. regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv. Původně navrhovaný tarifní systém měl mimo jiné motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů. Právě jističe totiž mají hlavní vliv na náklady za distribuci. Vitásková dnes uvedla, že Česko změnu tarifů zavádí jako první ze zemí Visegrádu.

ČTK