Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka čelil „bezpečnostním incidentům“

Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka ke včerejšku skončil ve funkci z vážných osobních důvodů.

Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka včera skončil  ve funkci. Pracovní smlouva byla rozvázána dohodou na základě vážných osobních a rodinných důvodů, oznámil ERÚ. Novým mluvčím bude Vladimír Černý, který dosud působil v oddělení komunikace úřadu.

Jiří Chvojka působil v roli tiskového mluvčího více než tři roky a podle expertů z oboru mediální komunikace odváděl velmi dobrou práci. Podle informací Ekonomického deníku však za dobu svého působení čelil několika „bezpečnostním incidentům“, které také hrály roli v jeho rozhodování o opuštění exponovaného postu. Sám Chvojka to potvrdil s tím, že s ohledem na policejní vyšetřování nebude záležitost blíže komentovat. „Lze říct, že se mi za nestandardních okolností ztratily některé pracovní věci,“ řekl Chvojka Ekonomickému deníku.

Podle informací zevnitř ERÚ se Chvojka a jeho tým podíleli na přípravě road-show předsedkyně Aleny Vitáskové po českých a moravských městech v rámci konzultačního procesu k Nové tarifní struktuře. Po druhém setkání, které se uskutečnilo v Plzni a v Klatovech minulý týden ve středu (dopoledne Plzeň, odpoledne Tachov) a stalo se terčem kritiky médií, Vitásková rozhodla o okamžitém odvolání celého organizačního týmu. „Paní předsedkyně nyní chce jezdit jen do těch měst, jejíž představitelé ji pozvou,“ uvádí zdroj Ekonomického deníku. Roadshow může ovlivnit také to, že předsedkyně ERÚ v současnosti čelí několika žalobám.

Jiří Chvojka bez práce dlouho nezůstane, stejně jako v předchozích volbách, bude pracovat ve volebním štábu ČSSD, který se chystá na krajské volby. Na kampaních ČSSD se podílel i v letech 2008 až 2012 a pracoval také na kampani ODS v roce 2006. „Dostal jsem nabídku od sociálních demokratů. Přišla zrovna v té době, kdy jsem řešil odchod z regulačního úřadu,“ řekl serveru Chvojka. Volební manažer ČSSD a europoslanec Miroslav Poche uvedl, že Chvojka začal pracovat minulý týden. „Má na starosti politický marketing,“ řekl Aktuálně.cz. Podle Pocheho bude kampaň strany připomínat dvouleté vládní působení ČSSD a na to naváže krajská kampaň. Měla by být neútočná a pozitivní, doplnil Chvojka.

V ERÚ v poslední době nastala řada personálních změn. V lednu předsedkyně úřadu Alena Vitásková odvolala z funkce místopředsedu pro oblast regulace Jana Nehodu (65). Nehoda vypsal na konci prosince v její nepřítomnosti podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Byl zároveň vedoucím týmu expertů, který připravoval změny tarifního systému plateb za elektřinu. Tento tým Vitásková rozpustila na konci února. Koncem února se také stal prvním místopředsedou ERÚ jeho někdejší spoluzakladatel Ivan Noveský. Vitásková ho jmenovala do funkce 26. února a pověřila ho řízením provozu a kontroly úřadu. Noveský se na úřad vrátil po 15 letech.

Samotné předsedkyni skončí mandát v červenci příštího roku, kdy vedení úřadu nově převezme pětičlenná rada. Postavení Vitáskové nebylo několik posledních měsíců jasné a hrozilo jí, že bude muset ve funkci skončit. Ve Sněmovně je nyní před schvalováním novela, která má výslovně stanovit, že se na ni nevztahuje služební zákon. O novele by poslanci mohli rozhodnout ještě v březnu. Pokud by Vitásková spadala pod služební zákon, musela by k 1. březnu složit služební slib. V takovém případě by ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a byla nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá.

Kromě toho čelí obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici.

Jiří Reichl, ČTK