Výdaje ministerstva dopravy se zvýší o téměř 18,8 mld. korun

Osobní vlak Čd. Ilustrační foto: wikimedia - By Martin Vrut (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Výdaje ministerstva dopravy by se podle návrhu státního rozpočtu pro příští rok měly zvýšit o téměř 18,8 miliardy na 72,7 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. Návrh rozpočtu zahrnuje i výdaje 5,74 miliard korun na slevy jízdného ve veřejné dopravě pro studenty a seniory.

Slevy jízdného pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let by měly začít platit od 1. září. Letos by měly státní pokladnu vyjít na zhruba 2,5 miliardy korun.

Výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury jsou návrhu ministerstva financí pro příští rok navrženy 65,5 miliardy korun. Dotace ze státního rozpočtu do fondu by měly tvořit 36,2 miliardy korun. Loni dopravní fond i přes dodatečné navýšení o zhruba 22 procent hospodařil s částkou o zhruba deset miliard nižší. Rozpočet by měl být vedle stavby dálnic a silnic využit na zvyšování bezpečnosti na cestách a také opravy krajských silnic.

V kapitole ministerstva dopravy jsou také výdaje na úhradu železniční dopravy, kterou objednává stát u Českých drah. Stát by jim měl příští rok poskytnout 2,88 miliardy korun na dálkové linky. Po roce 2019 vyprší dosavadní smlouvy na provoz objednávaných tratí s Českými dráhami. O nové smlouvy se vedle státního dopravce ucházejí ostatní železniční dopravci.

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun jako letos. Se stejným schodkem počítá i v dalších letech až do roku 2021. Prioritami rozpočtu v příštím roce je přitom zvýšení důchodů, platů učitelů nebo růst investic.

-red-