Víc než polovina kupujících chce menší byty, potvrdila čísla za druhé čtvrtletí

nové byty_ilustracni foto Zdroj_Trigema

Nejžádanější velikostí bytu zůstává 2+kk v Praze tvoří podíl těchto nově prodaných bytů 39 procent.

Druhou nejoblíbenější „konfigurací“ jsou 3+kk s 24 procenty a s 18 procenty 1+kk.Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. „Dvoupokojové byty představují nedílnou součást valné většiny současných bytových projektů. Společně s 1+kk tvoří až polovinu z toho, co se nabízí,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Průměrná podlahová plocha prodaných bytů se pohybuje okolo 62 m2v Praze 9 a 69 m2 v Praze10. Jedná se zároveň o ty městské části, kde se prodává nejvíce nových bytů,jejich podíl na prodejích je čtyřicetiprocentní. V Praze 5, která má na prodejích 18procentní podíl, je to necelých 69 m2 a Praze 3 se 14procentním podílem necelých 63 m2. Průměrná podlahová plocha prodaného bytu v hlavním městě je 71,6 m2.

 

dispozice bytů_Praha

 

 

„Menší byty slouží často pro mladé rodiny s jedním dítětem. Mnozí si takové byty mohou pořizovat i jako investici, kterou pronajímají. Vzhledem k tomu, jak jsou nyní úrokové sazby u bankovních vkladů nízké, jsou investice do bydlení vhodnou formou pro zhodnocení naspořených peněz,“ dodává Soural.

Zájem o 2+kk rovněž potvrzují čísla za minulý rok. Z pohledu všech regionů Česka tvořily vloni 2+kk zhruba 37 procent a 3+kk okolo 27 procent všech prodaných bytů. U 4+kk to bylo cca 15 a 1+kk potom 11,5 procenta.

 

prodeje nových bytů v regionech

 

I když je podíl malých bytů v regionech nižší než v Praze, situace zde do velké míry kopíruje situaci z hlavního města. V Praze se za druhé čtvrtletí prodalo 1 750 a v Jihomoravském kraji 675 nových bytů. S velkým odstupem pak následuje kraj Středočeský, kde se jednalo o zhruba 175, Olomoucký se 115 a Plzeňský se 110 bytovými jednotkami, ukazuje analýza.

Jiří Reichl

 

O bytové situaci jsme psali také v textech:

V hlavním městě stouply meziročně ceny za nový byt o pětinu

MMR vydá na energetické úspory v bytových domech 3,5 mld. Kč

Developeři varují: Kvůli ekologii hrozí prudké zdražení bytů