Neděle, 17. října, 2021

Válka policajtů na Slovensku eskaluje. Inspekce zadržela vyšetřovatele známé korupční kauzy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slovenská Inspekce ministerstva vnitra zadržela vyšetřovatele nejzávažnějších korupčních případů Jána Čurillu, Pavla Ďurka a dalších dva vyšetřovatele slovenské Národní kriminální agentury (NAKA). Případ s krycím názvem Očistec odhalil, jak blízko měl za minulé vlády organizovaný zločin ke státní moci. Ve vazbě skončili bývalí šéfové elitních složek policie i někdejší policejní prezident. Podezřelí jsou z napojení na zločineckou skupinu, která podle vyšetřovatelů využívala bezpečnostní složky pro své vlastní cíle, včetně těch politických.

O zadržení vyšetřovatelů informoval jako první slovenský Deník N. Ministr vnitra Roman Mikulec (OĽANO) považuje razii za pokračování snahy zastrašit vyšetřovatele závažných korupčních kauz.

„Opravdu mě znepokojuje, co se děje. Vidím to jako další účelovou akci poté, co za záhadných okolností unikl z NAKA návrh na realizaci pětic podezřelých ze založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny zločinecké skupiny,“ prohlásil slovenský ministr vnitra.

Roman Mikulec pak podotkl, že ho nepřekvapilo, že na případ dohlíželo okresní státní zastupitelství, „které také úmyslně obvinilo policejního prezidenta“. Dodal, že každým dnem roste jeho přesvědčení o špinavostech v pozadí.

Inspekce vyšetřuje údajnou manipulaci s výpovědí svědků. V tomto ohledu byl jeden z podezřelých Csaba Dömötör odsouzen k podmíněnému trestu. Obžalováni jsou také Matěj Zeman, který je přiřazován k mafiánskému gangu Takáčovců a podnikatel Petr Petrov.

V červenci dočasně pověřený šéf inspekce Peter Scholtz suspendoval vedoucí specializovaného týmu Dianu Santusovou. Činnost týmu, vyšetřujícího údajnou manipulaci se svědeckými výpověďmi, pozastavena není, upozornil slovenský deník SME.

Na konci května vyšetřovatelé kauzy Očistec vyjádřili znepokojení nad útoky, které proti nim byly vedeny. Uvedli, že je vnímají jako pokus o zastrašování, ale i jako pokus o diskreditaci s úmyslem zmařit řádné a nestranné vyšetřování rozsáhlého obzvláště závažného zločinu. Tvrdí, že při vyšetřování striktně dodržovali zákon.

NAKA loni v rámci akce Očistec zadržela několik policistů. Skupina kolem nitranského podnikatele a vazebně stíhaného Norberta Bödöra se měla skládat z 18 osob.

Mezi obžalovanými jsou policejní exprezident Tibor Gašpar a bývalý ředitel NAKA Petr Hraško. Zvláštní žalobce Dušan Kováčik už stojí před soudem.

Dění na Slovensku se Ekonomický deník věnuje delší dobu. Další podrobnosti k Norbertu Bödörovi si lze přečíst například zde.

Obviněný šéf policie

Na konci srpna jsme informovali o tom, že slovenský policejní prezident měl zatrhnout zátah proti důležitým svědkům a zveřejnili jsme i text obvinění.

Obviněný slovenský policejní prezident Peter Kovařík měl údajně nezákonně zastavit akci, při níž se zásahová jednotka snažila zadržet dva pachatele. Díky tomu se jim mělo podařit před detektivy uprchnout. Vyplývá to ze sdělení obvinění, které Ekonomický deník získal z bezpečnostních kruhů. Obviněním Kovaříka pokračuje na Slovensku rozsáhlé vyšetřování zneužívání pravomoci úředních činitelů a korupčních trestných činů.

Slovensko ještě nemělo policejního prezidenta, který by byl obviněn během výkonu své funkce.

Peter Kovařík se měl dopustit trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a maření spravedlnosti. Stojí to v usnesení o obvinění policejního prezidenta, které vydal prokurátor bratislavské krajské prokuratury Juraj Chylo, a Ekonomický deník, který sleduje kauzy nejen v České republice, jej získal.

Obvinění proti Kovaříkovi vznesl Chylo ve čtvrtek 26. srpna. Není přitom obvyklé, aby státní zástupce sděloval obvinění. Text sdělení Chylo opírá především o výpovědi vyšetřovatelky Úřadu inspekční služby Diany Santusové, která vedla zásahový tým, a výpovědi policistů, kteří se akce účastnili.

Z textu sdělení obvinění vyplývá, že Kovařík měl úmyslně zastavit zatýkací akci, aby pomohl podezřelým k útěku.

„Vznáším obvinění pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele ve spojení s trestným činem maření spravedlnosti protože na základě zjištěných skutečností existuje dostatečně odůvodněný závěr, že obviněný se jako příslušník policejního sboru ve funkci policejního prezidenta po od 16.07.2021, se bez jakéhokoli relevantního úředního důvodu dotazoval na krajské ředitelé PZ ve Slovenské republice pro nasazení zásahových jednotek policejní jednotky pro Úřad inspekční služby,“ napsal prokurátor Juraj Chylo.

Zaražená razie

Kovařík měl podle prokurátora na neznámém místě dne 20. července kolem osmé hodiny, když už byl na dovolené, poté, co zjistil, že pro specializovaný tým Úřadu inspekční služby vykonává úkoly zásahová jednotka Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Sobrance vůči obviněným Petru Petrovi a Matěji Zemanovi, zásah jednotky zrušit, a odvolat ji. Navzdory, že šlo o regulérní bezpečnostní akci.

„V důsledku čehož došlo k přerušení trestně procesních úkonů – zadržení obviněných Petra Petrova a Matěje Zemana podle trestního řádu, výslechu výše uvedených osob jako obviněných a dalších procesních úkonů kvůli obavám o život, zdraví a bezpečnost zadržených policistů, dalších náhodně přítomných osob. A následně 20. července 2021 v 9.45 hodin v opětovně obnovil činnost MZJ PZ Sobrance pro výše uvedenou specializovanou skupinu, čímž jednal v rozporu se zákonem o policii, zákonem o státní službě úředníků, Policejního sboru, Slovenské informační služby, Sboru vězeňské a justiční stráže Slovenské republiky a Železniční policie,“ stojí dále v obvinění.

Takto popsali svědci ingerenci slovenského policejního prezidenta do zásahu proti nebezpečným podezřelým. Foto: Jan Hrbáček

Další podrobnosti o údajném trestném činu velitele slovenského policejního sboru si přečtete v textu obvinění zde.

Je to nátlak, tvrdí obviněný šéf sboru

Usnesení o sdělení není Kovaříkova výpověď, a ani se nezabývá nesrovnalosti v jednání vyšetřovatelky Úřadu inspekční služby Diany Santusové, která vedla zásahový tým. Policejní prezident tvrdí, že se Santusová dostala k povolení zatýkací akce podvodem.

Akci provedla inspekce proto, že obvinění kajícníci Csaba Dömötör, Peter Petrov a Matej Zeman, kteří měli být zadrženi, vystupovali v kauze ovlivňování svědků v různých velmi medializovaných případech vyšetřovaných Národní kriminální agenturou (NAKA). Inspekce stíhá policisty za trestné činy.

Petr Kovařík považuje obvinění za nátlak. Kvůli obvinění bude slyšen před parlamentním výborem, který se zabývá bezpečností.

„Mohu potvrdit, že jsem z rukou státního zástupce obdržel obvinění. S obviněním absolutně nesouhlasím, vypovídal jsem a podal stížnost a námitku podjatosti proti všem prokurátorům Krajské prokuratury v Bratislavě. Celou věc vnímám jako pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování velkých kauz v NAKA,“ uvedl Kovařík ve stručném prohlášení podle serveru SME.

Slovenský policejní prezident Peter Kovařík. Foto: Policie Slovenské republiky

O stížnosti proti obžalobě rozhoduje orgán, který obžalobu vydal, tj. bratislavská krajská prokuratura. Námitka podjatosti vůči všem státním zástupcům se považuje za návrh na odnětí věci a postoupení věci jinému státnímu zastupitelství. Rozhodnutí přijímá bezprostředně nadřízený státní zástupce. Tím je v tomto případě generální prokurátor Maroš Žilinka, napsal dále server SME.

Kovařík později na tiskové konferenci vysvětloval, že příkaz k zásahu byl vydán neoprávněnou osobou. „Byly porušeny jak interní pokyny, tak zásah. Neměl jsem tušení, proti komu se zasahuje,“ řekl.

Kovařík může zůstat policejním prezidentem i po obvinění. Kovařík v prohlášení neuvedl, zda odstoupí sám.

Základní sazba za zneužití pravomoci je dva až pět let. Za nejzávažnější trestné činy je trestní sazba deset až dvacet let.

Ministr vnitra Roman Mikulec v reakci na Kovaříkovo obvinění uvedl, že postup Krajské prokuratury v Bratislavě akceptuje. Připomněl ale, že Kovařík nezastavil činnost týmu vyšetřovatelky Inspekce ministra vnitra Diany Santusové, ale pouze činnost zásahové jednotky, jako jedné ze součástí týmu.

„Z dosud známých skutečností i písemných dokumentů vyplývá, že za zmaření akce je pravděpodobně přímo odpovědný vedoucí týmu, a proto byly aktivovány všechny dostupné kontrolní mechanismy ministerstva vnitra,“ stojí v prohlášení Romana Mikulce.

Dodal, že se domnívá, že Kovaříkova rozhodnutí byla správná, a prozatím se nechystá Kovaříka odvolat.

„Vzhledem k tomu, že usnesení o sdělení obvinění policejnímu prezidentovi nebylo služebnímu úřadu dosud oficiálně doručeno, služební úřad rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu služby policisty nepřipravuje,“ uvedl ministr vnitra v prohlášení.

Ministr vnitra Roman Mikulec jmenoval Petera Kovaříka do funkce policejního prezidenta teprve ve čtvrtek 28. ledna 2021 Petra Kovaříka do funkce policejního prezidenta. Roman Mikulec prohlásil, že si za svým rozhodnutím stojí a žádné zprávy ze sociálních sítí ho nezmění.

„Věřím, že časem bude toto rozhodnutí vnímáno jako správné, což přispěje k tomu, že se zvýší důvěra občanů v policii,“ prohlásil.

V lednu také ministr věřil, že policisté dostanou vše, co mají mít k výkonu své práce. Podle ministra je funkce policejního ředitele především o odpovědnosti.

„Budu trvat na tom, abychom pracovali, abychom postupovali vpřed a abychom dosáhli cílů, které jsme si stanovili. Jsem připraven bojovat dál,“ uvedl policejní prezident Peter Kovařík, který chce také řešit nízkou důvěryhodnost policie. Nový policejní šéf říká, že i během jeho působení na Úřadu vlády za něj mluvila práce. Policie musí být apolitická, řekl.

„Budu to prosazovat ze své pozice,“ prohlásil Kovařík.

Národní kriminální agentura funguje a bude fungovat i nadále. Své podřízené chtěl hodnotit podle jejich pracovních výsledků, a ne podle nějakých obvinění na sociálních sítích.

Peter Kovařík byl doporučen ke jmenování výběrovou komisí a dne 25. ledna 2021 Výborem Národní rady pro obranu a bezpečnost. Dosud tuto funkci vykonával dočasně po odstoupení Milana Lučanského. Ten zemřel za záhadných okolností ve vazbě.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter