Sobota, 25. června, 2022

Tykač opět na nákupech. Jeho podíl v bance Moneta již překonal hranici 5 procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Miliardář Pavel Tykač opět navýšil svůj podíl v bance Moneta. Jak vyplývá z regulatorního hlášení pro Českou národní banku, podíl Tykačovy kyperské firmy Manecomte Limited nyní dosahuje 5,19 procenta. Při aktuální ceně akcií Monety na pražské burze tak má jeho podíl hodnotu 2,35 miliardy korun.

Pavel Tykač, který je podle aktuálního žebříčku devátým nejbohatším českým nebo slovenským byznysmenem s majetkem za 37 miliard korun, je známý hlavně svým působením v energetice. Vedle toho aktivně investuje i do akcií veřejně obchodovaných společností. Mezi akcionáři Monety se objevuje od března loňského roku, kdy jeho podíl překročil jedno procento.

Jak nedávno upozornil deník E15, na přelomu srpna a září Tykač držel 4,33 procenta akcií Monety. Tehdy to bylo ještě prostřednictvím firmy Belviport Trading, k 24. září podíl převedl na jinou kyperskou schránkovou firmu – na Manecomte Ltd. Vzhledem k poměrně roztříštěné akcionářské struktuře Moneta Money Bank je i pět procent významné číslo. Větší podíl zde drží pouze skupina PPF (29,94 procenta) a Raiffeisen Bank International (6,06 procenta).

Do letošního června Tykač vlastnil také podíl v mobilním operátorovi O2 Czech Republic. Konkrétně se jednalo o 3,92 procenta akcií v hodnotě zhruba 3,1 miliardy korun. Tento podíl Tykačův Belviport prodal skupině PPF, která následně začala připravovat vytěsnění zbývajících menšinových akcionářů českého O2. Vzhledem k této spolupráci je pravděpodobné, že i v případě Monety koordinuje Tykač své kroky s PPF, která se netají zájmem Monetu ovládnout a sloučit ji s Air Bank.

Aktivity Tykače v energetice patří do skupiny Sev.en Energy. Ta v Česku zahrnuje těžební podniky Severní energetická a Vršanská uhelná a dále společnosti Elektrárna Chvaletice, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín, Coal Services a Sev.en Commodities. Na počátku letošního roku k nim přibyla největší uhelná elektrárna v Česku – Počerady. Miliardář Pavel Tykač investoval také ve Spojených státech, kde loni koupil těžební podnik Blackhawk Mining.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter