INZERCE

Bohatství má v čase růst, ale ne vždy se to podaří. Zdroj: Pixabay (autor Pete Linforth)

Žebříček nejbohatších bez Kellnera: první jsou jeho dědicové. Babiš je až šestý

Přehled nejbohatších Čechů a Slováků vede prvně z historii žena. Renáta Kellnerová na nejvyšší pozici nahradila zemřelého Petra Kellnera. Oproti minulému žebříčku si polepšili hlavně Daniel Křetínský, Patrik Tkáč či zakladatelé Avastu, naopak Andrej Babiš propadl na šestou příčku.

Jak s pořadím největších českých a slovenských byznysmenů zahýbal koronavirus a omezení ekonomické aktivity v době lockdownu? Odpověď na tuto otázku přináší žebříček top 100 nejbohatších, který sestavil týdeník Euro ve spolupráci s Ekonomickým deníkem. Prvních dvacet z čela žebříčku uvádíme v následujícím přehledu.

Top 20 nejbohatších Čechů a Slováků

Přehled dvaceti nejbohatších českých a slovenských byznysmenů a vývoj hodnoty majetku v čase. Hodnoty jsou v miliardách korun. Autor žebříčku: David Tramba

Vzhledem k tragické smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera při havárii vrtulníku na Aljašce nastala změna na první pozici žebříčku. Na první příčce je nyní uvedena Renáta Kellnerová, která je správkyní pozůstalosti a očekávanou hlavní dědičkou, s rodinou. Oproti předchozímu žebříčku si majitelé skupiny PPF značně pohoršili, ale i tak mají více než dvojnásobek toho co druhý v pořadí, realitní magnát Radovan Vítek.

Třetím nejbohatším byznysmenem v česko-slovenském prostoru se prvně stal Daniel Křetínský, jehož majetek dlouhodobě roste. Karel Komárek klesl ze třetího na čtvrté místo, jeho majetek stagnoval okolo 80 miliard korun. Pátý je Patrik Tkáč, který se vrací mezi akcionáře EPH. Současný český premiér a nepřímý vlastník holdingů Agrofert a Hartenberg Andrej Babiš byl minule čtvrtý, nyní skončil na šestém místě.

Největší přírůstek majetku za poslední dva roky se týká zakladatele softwarové společnosti Avast Pavla Baudiše. Za poslední dva roky si polepšil o 19,5 miliardy na aktuálních 56 miliard korun. Pomáhá mu růst hodnoty Avastu, ke kterému letos o prázdninách přispělo i oznámení o chystané fúzi se společností NortonLifeLock. Ze stejného důvodu si významně polepšil také druhý otec-zakladatel Avastu Eduard Kučera.

Těžké časy pro PPF

Oproti žebříčku top miliardářů, který Euro zveřejnilo před dvěma lety, se nejvýrazněji zmenšil majetek akcionářů PPF. Tedy hlavně dědiců Petra Kellnera, kteří v PPF drží bezmála 99procentní podíl. Dlouhodobě zisková skupina PPF se loni propadla do ztráty. Ztráta připadající na vlastníky mateřské společnosti byla 249 milionů eur (6,6 miliardy korun). Vlastní kapitál PPF v tržním ocenění loni klesl z 8,8 miliardy na 7,9 miliardy eur.

Ztrátová byla především klíčová finanční divize skupiny PPF, jejíž základ tvoří půjčkový byznys pod značkou Home Credit. Za pouhý rok se objem poskytnutých půjček v tržní hodnotě, tedy po tvorbě opravných položek, snížil o 37 procent – hlavní kvůli potížím na asijských trzích. Ze stejného důvodu klesl také majetek Jiřího Šmejce, jehož Emma Alpha je menšinovým akcionářem Home Creditu.

Předčasné úmrtí 56letého Petra Kellnera při březnové havárii vrtulníku na Aljašce navíc vyvolává nejistotu, co bude se skupinou PPF do budoucna. V roli hlavního korporátního stratéga bude Petr Kellner jen těžko nahraditelný. I proto je letošní ocenění majetku Kellnerovy rodiny poměrně konzervativní, místo 270 miliard korun v minulém žebříčku týdeník Euro nyní uvádí 250 miliard korun.

Další informace o trendech ve vývoji majetku českých a slovenských miliardářů včetně kompletního přehledu 100 nejbohatších naleznete v týdeníku Euro v čísle, které vyšlo v pondělí 27. září.

David Tramba