Úterý, 30. listopadu, 2021

Skupině PPF se loni ve financích nedařilo. Nejhůř dopadl Home Credit v Číně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Klíčová finanční divize skupiny PPF, jejíž zakladatel a většinový vlastník Petr Kellner zahynul před měsícem při havárii vrtulníku na Aljašce, má za sebou velmi náročný rok. Místo zisku 507 milionů korun z roku 2019 se loni propadla do ztráty 555 milionů eur (14,5 miliardy korun). Neméně špatnou zprávou je zmenšení půjčkového byznysu skupiny Home Credit. Za pouhý rok se objem půjček snížil o 37 procent.

Jak se lze dočíst v právě zveřejněné výroční zprávě PPF Financial Holdings, výše evidovaných půjček během loňského roku klesl z 21,4 miliardy eur na necelých 14 miliard. Pokles se týkal především skupiny Home Credit, kde došlo k již zmíněnému poklesu o 37 procent – z 20,2 na 12,7 miliardy eur. „Tento vývoj byl tažen poklesem nových půjček vzhledem k nižší spotřebě a také více konzervativním přístupem k tvorbě opravných položek,“ uvádí se ve výroční zprávě PPF Financial Holdings.

Samotný Home Credit uzavřel loňský rok se ztrátou 584 milionů eur. Ta vznikla v prvním pololetí, naopak v druhé polovině roku se již skupina vrátila do mírného zisku (35 milionů eur). Tvorba opravných položek k rizikovým půjčkám se v prvním pololetí vyšplhala na 1,8 miliardy eur (47 miliard korun). Podnikání pod jinými značkami naopak zůstalo ziskové, například česká Air Bank loni vytvořila čistý zisk 1,5 miliardy korun.

Výrazný poklesl zaznamenal Home Credit na klíčovém čínském trhu, kde mu objem evidovaných půjček v očištěné hodnotě během minulého roku klesl z 11,96 miliardy na 6.7 miliardy eur. Pomalejším tempem klesal objem půjček na trzích v Rusku, Kazachstánu a jihovýchodní Asii. Jak se PPF pochlubila ve výroční zprávě, Home Credit Bank Kazakhstan byl pověřen vládou k distribuci finanční pomoci obyvatelům prostřednictvím svých debetních karet. Naopak bez větších potíží prošly minulým rokem dceřiné firmy Home Creditu ve střední a jihovýchodní Evropě, na Slovensku dokonce objem poskytnutých půjček vzrostl.

Skupina PPF je známá nejen svým působením v oboru financí, ale také v telekomunikacích (O2 Czech Republic, akvizice Telenoru na Balkáně), médiích (TV Nova a další stanice skupiny CME) i v oboru komerčních nemovitostí, jak potvrzuje nedávno oznámený nákup kancelářských budov ve Spojených státech, PPF chce dál expandovat i po tragickém úmrtí otce-zakladatele Petra Kellnera.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter