Pondělí, 24. ledna, 2022

Podle hlášení k ČNB přebírá vlastnictví akcií PPF Renata Kellnerová

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Otázka dědictví po tragicky zemřelém Petru Kellnerovi se začíná vyjasňovat. Podle hlášení, které investiční skupina PPF předala České národní bance, se koncovým reálným vlastníkem stala vdova Renata Kellnerová. Jedná se o dočasné řešení, než nastane přerozdělení podílů v PPF v rámci rodiny.

Podle dvojice oznámení v Centrálním úložišti regulovaných informací u České národní banky došlo ke změně, týkající se koncového majitele podílů ve společnostech O2 Czech Republic a Moneta Money Bank. Podle prvního oznámení se Renata Kellnerová stala – prostřednictvím řetězce firem a skupiny PPF – stala ultimátní majitelkou 83,57 procenta akcií O2. Druhé oznámení informuje o tom, že Kellnerová nově kontroluje 29,94 procenta akcií Monety.

Podle vyjádření, které skupina PPF v odpoledních hodinách umístila na svůj web, byla Renáta Kellnerová jmenována správcem pozůstalosti po zesnulém Petrovi Kellnerovi. Z tohoto titulu je tak vedena jako držitel odpovídajících majetkových podílů ve společnostech regulovaných ČNB. Ustanovení paní Kellnerové správcem podle PPF neznamená, že je dědické řízení uzavřeno. Renata Kellnerová také zastupuje rodinu při účasti na jednáních nově vzniklého Řídicího výboru skupiny PPF, který slouží jako poradní orgán šéfa skupiny Ladislava Bartoníčka.

Jak média včetně Ekonomického deníku informovala na konci března, Petr Kellner zahynul při pádu vrtulníku na Aljašce, asi 80 kilometrů východně od města Anchorage. K nehodě došlo při heliskiingu, kdy vrtulník vynese lyžaře na kopec, který pak lyžaři sjíždějí. Petr Kellner byl velkým fanouškem tohoto extrémního sportu a v oblasti Tordrillo Mountains byl častým hostem.

Petr Kellner měl celkem čtyři děti. Jak v minulém týdnu uvedl web Seznam zprávy, do řízení skupiny by se mohl zapojit 29letý Petr Kellner mladší, který nyní podniká ve Španělsku. Naopak se zdá být vyloučené, aby se do vedení skupiny PPF zapojil miliardář Daniel Křetínský, který je partnerem Kellnerovy nejstarší dcery Anny.

Skupina PPF vznikla v září 1991 První privatizační fond. Po úspěchu v obou kolech kuponové privatizace se fond v březnu 1996 přeměnil na akciovou společnost PPF investiční holding. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterdamu. Majoritním vlastníkem PPF Group byl až do své smrti Petr Kellner, který zde vlastnil 98,93 procenta akcií. Petr Kellner byl nejbohatším českým byznysmenem, magazín Forbes jeho majetek loni odhadoval na 293 miliardy korun.

Portfolio PPF zahrnuje Home Credit, PPF banku, Air Bank, Benxy se značkou Zonky (bankovnictví), Cetin, O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), Škoda Transportation (dopravní strojírenství), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), RAV Agro (zemědělství), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění) nebo Bestsport (vlastník pražské O2 areny). Do skupiny patří také firma CzechToll, provozovatel mýta v České republice.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter