Pátek, 1. července, 2022

Tykačova Severní energetická skončila opět ve ztrátě. Loni prodělala 302 milionů korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Podnikání Severní energetické, která náleží do skupiny Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, bylo v loňském roce opět ztrátové. Záporný výsledek hospodaření dosáhl 302 milionů korun, což je podobná výše ztráty jako v letech 2019 a 2018. Tržby meziročně klesly z 2,20 na 1,99 miliardy korun. Vlastní kapitál se na konci loňského roku propadl do minusu.

Severní energetickou postihl pokles zájmu o hnědé uhlí na českém trhu. Místo plánovaných 3,6 milionu tun uhlí podnik v loňském roce vytěžil pouze poloviční množství, konkrétně 1,82 milionu tun. Loni v dubnu firma ukončila těžbu hlubinným způsobem ve svazích lomu ČSA. V rámci těžebních limitů zůstávají zásoby dostupného uhlí do roku 2025.

Vzhledem k útlumu těžby klesl v loňském roce také počet zaměstnanců o 239 na 732 osob ke konci roku, což souvisí hlavně s ukončením hlubinné těžby v dole Kohinoor a ve svazích lomu ČSA. Průměrný měsíční výdělek dosáhl 32 462 korun. Jak se lze dále dočíst ve výroční zprávě Severní energetické, vedení podniku plánuje v letošním roce navýšit objem produkce uhlí na 2,25 milionu tun.

Severní energetická těží hnědé uhlí z lomu ČSA u severočeského Litvínova. Do skupiny Sev.en Energy v Česku vedle této společnosti patří také podniky Vršanská uhelná, Coal Services, Sev.en Commodities, Teplárna Kladno a Teplárna Zlín. Na počátku letošního roku k nim přibyla největší uhelná elektrárna v Česku Počerady, kterou Tykač koupil od skupiny ČEZ.

Vedle Severní energetické zveřejnila své finanční výsledky za minulý rok ještě firma Coal Services, která zajišťuje různé služby pro těžební podniky ve skupině Sev.en. Loni vykázala zvýšení čistého zisku ze 78 na 121 milionů korun. Podle rozhodnutí valné hromady z 18. června si vlastník vyplatil celý loňský zisk (a k tomu ještě 86,5 milionu korun ze zisku minulých let) formou dividendy.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter