Pátek, 1. července, 2022

Miliardář Tykač prodal svůj podíl v českém O2. Inkasoval za něj přes 3 miliardy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Miliardář Pavel Tykač prodal svůj podíl v mobilním operátorovi O2 Czech Republic. Jak vyplývá z regulatorního hlášení pro Českou národní banku, podíl Tykačovy investiční firmy Belviport Trading v českém O2 klesl z 3,92 procenta na nulu. Prodejem akcií získal zhruba 3,1 miliardy korun.

Na Kypru registrovaná firma Belviport Trading je tak největším akcionářem, který v minulém týdnu využil nabídky na odkup akcií O2 Czech Republic ze strany majoritního vlastníka – skupiny PPF. Podle oznámení PPF její dceřiná společnost PPF Telco koupila 19,35 milionu akcií při ceně 264 korun za kus. Díky této transakci navýšila PPF podíl na základním kapitálu telekomunikačního operátora z původních 83,58 na 90,01 procenta.

Dalším plánovaným krokem bude povinný odkup všech akcií ostatních akcionářů tohoto telekomunikačního operátora a následné stažení akcií O2 Czech Republic z burzy. „Rozhodnutí PPF nabídnout zrychlený odkup akcií O2 CR reflektuje fakt, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá,“ uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek. Pro pražskou burzu to i tak bude nepříjemné – O2 Czech Republic patřilo mezi největší a nejznámější veřejně obchodované společnosti v tuzemsku.

Celý balík 3,92 procenta akcií O2 Czech Republic koupil Tykač v jednom balíku v únoru 2017. PPF tehdy uvedla, že prodej části akcií O2 má za cíl zvýšit veřejně obchodovaný podíl ve společnosti O2. Tehdy byl přístup PPF opačný – snažila se likviditu akcií O2 na trhu zvyšovat. Nákupní cena (266,70 koruny za akcii) byla skoro stejná jako současná prodejní cena. O2 pravidelně vyplácí vysoké dividendy, takže na investici do jejích akcií Tykač neprodělal.

Tykačův Belviport Trading investuje i do dalších známých společností. Vlastní například 2,41 procenta akcií Moneta Money Bank, které nahromadil postupně od loňského března.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter