Sobota, 25. června, 2022

Tykačova Vršanská uhelná vykázala ztrátu a zadlužila se kvůli Počeradům

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Těžební podnik Vršanská uhelná, náležící do skupiny Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, loni opět hospodařil se ztrátou. Záporný výsledek v loňské výsledovce dosáhl 285 milionů korun a prohloubil se tak oproti ztrátě 222 milionů korun za rok 2019. Neméně zajímavé jsou dopady akvizice Elektrárny Počerady, kvůli níž se podnik musel mohutně zadlužit.

Tržby Vršanské uhelné se loni mírně zvýšily na 3,6 miliardy korun, na provozní úrovni byl výsledek hospodaření lehce nad nulou. V loňském roce podnik vytěžil 7,6 milionu tun hnědého uhlí, z toho pět milionů tun koupil ČEZ a zbytek sesterská firma Sev.en Commodities. Vršanská uhelná těží na lomu Vršany, který se nachází západně od Mostu. Pochází odtud hnědé uhlí s nízkou výhřevností, které není vhodné pro spalování v domácích kotlích nebo teplárnách.

Vršanské uhlí je tak použitelné jen v kotlích velkých uhelných elektráren. Konkrétně v nedaleké Elektrárně Počerady. Do konce loňského roku ji vlastnil ČEZ, který ji k 31. prosinci prodal právě Vršanské uhelné. Stalo se tak na základě opce uzavřené v roce 2013, i když v jiném než plánovaném termínu. Obchod si pochvalují obě strany. ČEZ snížil svou závislost na uhelné energetice i nákupu paliva od externího dodavatele, zatímco Sev.en významně posílilo na trhu s elektřinou v Česku.

Dohodnutá kupní cena za elektrárnu činila 2,5 miliardy korun, vzhledem k vypořádání dalších závazků se celková pořizovací cena vyšplhala na více než 9 miliard korun. Vršanská uhelná se kvůli odkupu Počerad musela výrazně zadlužit – celková výše závazků během loňského roku narostla z 4,4 na 13,2 miliardy korun. Vršanská uhelná například vydala dluhopisy za 2,58 miliardy korun a zadlužila se také u sesterské firmy Elektrárna Chvaletice (dříve Sev.en EC).

Také Severní energetická je v minusu

Již o měsíc dříve zveřejnila své loňské výsledky druhá těžební firma skupiny Sev.en v České republice. Také Severní energetická byla ve ztrátě, která dosáhla 302 milionů korun. Vlastní kapitál se na konci loňského roku propadl do minusu. Severní energetická těží na lomu ČSU u Litvínova, kde v rámci těžebních limitů zůstávají zásoby dostupného uhlí do roku 2025.

Do skupiny Sev.en Energy v Česku vedle dvou těžebních firem ještě společnosti Elektrárna Chvaletice, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín, Coal Services a Sev.en Commodities. Na počátku letošního roku k nim přibyla největší uhelná elektrárna v Česku – Počerady. Miliardář Pavel Tykač investoval také ve Spojených státech, kde loni koupil těžební podnik Blackhawk Mining.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter