Neděle, 17. října, 2021

Tripartita projedná útlum výroby v automobilovém průmyslu. Pomoci by mohl Antivirus

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

O situaci v automobilovém průmyslu bude v pondělí 18. října jednat tripartita. Svolal ji premiér Andrej Babiš. Uvedl, že se kvůli útlumu výroby chystá podpora. Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka budou návrhy do týdne připraveny. Na tiskové konferenci pak řekl, že zástupci automobilového průmyslu navrhují, aby stát firmám kvůli výpadku výroby aut hradil z programu Antivirus 60 procent z náhrad mezd.

Firma Škoda Auto ve čtvrtek oznámila, že kvůli nedostatku čipů od 18. října do konce roku výrazně omezí, nebo dokonce zastaví výrobu. S omezením vyrábí kolínská Toyota, nošovická automobilka Hyundai provoz zachovává. Odstávky kvůli výpadkům už mají někteří dodavatelé, část pracovníků musejí nechávat doma. 

Nedostatek čipů

Ministryně práce Jana Maláčová žádala o svolání tripartity. Sdělila, že je její ministerstvo připraveno firmy podpořit podobně jako za epidemie. Podniky mohly čerpat příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus.

„Kvůli celosvětové pandemii covidu došlo k výpadku výroby čipů. Škoda a další výrobci tlumí výrobu, což dopadá na zaměstnance a dodavatele. Připravujeme podporu,“ uvedl Babiš. Sdělil, že tripartitu svolal po jednání s vedením Škoda Auto. Zasedání se uskuteční 18. října od osmi hodin.

Podle Havlíčka nedostatek čipů dopadá nejen na automobilky, ale kvůli omezení výroby i na jejich dodavatele. „Do týdne připravíme návrhy opatření, která projednáme na mimořádné tripartitě,“ uvedl Havlíček. Na tiskové konferenci pak řekl, že v automobilovém průmyslu pracuje 180 tisíc lidí a zaměstnavatelé požadují buď spuštění nového kurzarbeitu, nebo Antiviru. 

Do konce roku Antivirus

Ministr podotkl, že nový kurzarbeit zatím nemá takzvanou notifikaci od Evropské komise. Antivirus je možné podle evropských pravidel využít do konce roku. 

„Nabízí se zde možnost spustit v určité verzi Antivirus, že by částečně přispíval na pracovníky, kteří jsou doma a které musí hradit ze 60 procent, případně 80 procent jejich zaměstnavatel. Antivirus by z této částky hradil 60 procent. To je zatím návrh, který mají zástupci autoprůmyslu,“ uvedl Havlíček. 

Podle něj by bylo potřeba určit, kterých odvětví a firem by se podpora týkala. 

Z kurzarbeitového programu Antivirus mohly uzavřené podniky a provozy, které se potýkaly s výpadkem poptávky, personálu či surovin, získat příspěvky na výdělky do konce května. Příspěvky na náhrady lidí v karanténě se mají vyplácet do konce října. 

Upřesnění podmínek pro kurzarbeit

Nový zákonný kurzarbeit je v Česku možné využívat od července. Aby se dal spustit, musel by kabinet po tripartitním projednání stanovit v nařízení ještě přesné podmínky. Předpis by mimo jiné určoval, kdo, kde a po jakou dobu by měl mít na státní příspěvky na mzdy nárok a při jakém rozsahu zkrácené práce.

O podpoře chtějí jednat i odbory. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by bylo rychlejší a jednodušší využít Antivirus. Svaz průmyslu a dopravy podle svého viceprezidenta Jana Rafaje doporučuje spuštění programu pro „řešení krátkodobé nezaměstnanosti dlouhodobých zaměstnavatelů“. Podklady předloží na tripartitě.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter