TOP 09 neprosadila zákaz části postupů těžby břidlicového plynu

Těžba břidlice. reprofoto: Česká televize

Opoziční TOP 09 neprosadila zákaz některých postupů, které by bylo možné využít při případné těžbě břidlicového plynu. Příslušnou novelu horního zákona dnes Sněmovna zamítla už v úvodním kole projednávání. V dolní komoře ležela déle než dva roky.

Zákon nyní nepovoluje používat kyanidové loužení vytěžené rudy. Novela měla nově zakázat hydraulické štěpení a podzemní zplynování uhlí. Stát podle TOP 09 zatím nemá žádný nástroj, jak by mohl tyto postupy z průzkumu nebo těžby vyloučit.

Proti novele, jak ji navrhla TOP 09, se postavila i vláda. Současná úprava spolu s energetickou a surovinovou politikou poskytuje životnímu prostředí podle kabinetu dostatečnou ochranu. Novela by podle ministrů navíc zakázala i běžně používanou metodu konvenčního hydraulického štěpení hornin, která životní prostředí nepoškozuje.

O těžbě břidlicového plynu se ve Sněmovně debatovalo už v minulém volebním období. Skupina poslanců ČSSD a Věcí veřejných navrhovala zákaz použití metody hydraulického štěpení hornin při průzkumu ložisek a při těžbě břidlicového plynu. Stát měl odepsat zásoby plynu, pokud by bylo možné ložisko dobývat jen tímto způsobem. Poslanci se nakonec k projednání normy kvůli rozpuštění dolní komory nedostali.

–čtk–