INZERCE

Testování výrobků na přítomnost těžkých kovů. Foto: Petr Troníček

Thun začal vyrábět dětské nádobí bez jedů. Barvy dováží z Japonska

Nádobí s barevným vzorkem mnohdy obsahuje těžké kovy. Arnika rozjíždí kampaň za jejich odstranění.

Přes dvě stovky vzorků nádobí s nějakým barevným dekorem, které testovalo sdružení Arnika, obsahuje těžké kovy kadmium a olovo. Organizace proto oslovila pětici hlavních domácích výrobců porcelánového nádobí, zda by dokázali najít bezpečnou alternativu. A prvnímu, komu se to v rámci projektu Jezme bez jedů! podařilo, je novorolský Thun

„Samozřejmě jsme byli nepříjemně překvapení, protože dodržujeme normy, které jsou platné pro náš stát i pro Evropskou unii a Arnika najednou přišla s novinkou, že nemáme nulové limity kadmia a olova. Tak nás to trošku „naprudilo“ a říkali jsme si, že teď si bude veřejnost myslet, že dáváme na trh výrobky, které neodpovídají hygienické normě, tak jsme se tím začali zabývat. A došli jsme k tomu, že Arnika má pravdu. Začali jsme hledat barvy, výrobce a kombinace, a nyní dokážeme vyrobit zboží, které obsahuje minimální obsahy kadmia a olova. První na řadu přišly dětské dekory –  Krteček, Večerníček a další,“ uvedl ředitel společnosti Thun 1794 a.s. Vlastimil Argman.

Barvy, které musí porcelánka nakupovat až v Japonsku jsou sice dražší, ale v nákladových položkách tvoří desetiny procenta. V novorolském závodě se zpracuje zhruba tuna barev ročně. Cena proto nebyla hlavní potíží. „Bylo to složité v tom, že jsme se museli dostat ke konkrétním odstínům barev. Takže jsme museli vyzkoušet sedm, ale i deset různých barev nebo jejich mícháním docílit původní odstín. Všechny jsou výhradně ze zahraničí. Nepoužíváme žádné barvy od tuzemských dodavatelů, protože neodpovídají kvalitě, kterou potřebujeme,“ přiblížila zavádění nových barev ředitelka provozu sítotisku Věra Zamrzlová.

Cílem podle Arniky není propagovat jednoho výrobce před ostatními, ale ukázat, že existují jiné možnosti. Prioritou je ochrana před nežádoucími účinky těžkých kovů, které se v těle mohou kumulovat.
Těžké kovy jsou nejrizikovější pro děti a těhotné ženy, protože olovo působí jako neurotoxický kov a působí nevratné poškození mozku i v poměrně malých koncentracích, čili pokud žena do sebe dostane v určité fázi vývoje dítěte vyšší množství olova, nejen z nádobí, ale i jiných zdrojů, tak to může narušit vývoj mozku dítěte. Máme dnes časté případy hyperaktivity, poruchy pozornosti a i toto je právě spojováno s působením těžkých kovů,“ varuje Jitka Strachová z Arniky.

Zároveň však upozorňuje, že platné normy tyto rizika bezpečně řeší. Přesto chce výzva Jezme bez jedů!, kterou může podepsat každý, tuzemským výrobcům i dovozcům nádobí ukázat, že alternativy jsou technicky dostupné, ale i prověřené trhem. Porcelánka Thun prodává miliony kusů nádobí s dětskými motivy a jejich výrobky jsou dostupné na mnoha trzích v Evropě.

Petr Troníček