Neděle, 17. října, 2021

Tesařovo Energo-pro je opět ziskové, těží z růstu cen elektrické energie

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česká podnikatelská skupina Energo-pro, kterou vlastní podnikatel Jaromír Tesař, letos významně navýšila ziskovost. Čistý zisk za první pololetí stoupl na 55,3 milionu eur (1,4 miliardy korun), zatímco loni v pololetí měla skupina ztrátu 2,6 milionu eur. K lepším výsledkům přispěla hlavně vyšší výroba vodních elektráren v Bulharsku a také růst cen elektřiny.

Celkem vodní elektrárny v majetku skupiny Energo-pro za první pololetí vyrobily 1,33 miliardy kilowatthodin, meziročně o tři procenta více. Skupina vlastní hydroelektrárny v Gruzii (487 MW), Bulharsku (166 MW) a Turecku (93 MW). Druhým zásadním oborem podnikání je provozování rozvodné sítě v Gruzii a v severovýchodní části Bulharska.

Co se týká hlavních finančních čísel, tržby za pololetí meziročně vzrostly o 11 procent na 417 milionů eur (10,6 miliardy korun), provozní zisk před odpisy (EBITDA) se zvýšil o 57 procent na 94 milionů eur. Tady k růstu přispěla zejména deregulace cen elektřiny v Gruzii, zahrnující zvýšení distribučních tarifů a kompenzaci za ztráty z minulých let. Společnost to uvedla v právě zveřejněné zprávě o pololetních výsledcích.

Zhoršení výsledků skupina Energo-pro zaznamenala v Turecku. „Jediný segment, ve kterém došlo ke zhoršení hospodářských výsledků, je segment výroby elektřiny v Turecku, a to kvůli nepříznivým hydrologickým podmínkám a také nižším prodejním cenám elektřiny na volném trhu. Zde je třeba říci, že ve druhé polovině roku očekáváme určité zvýšení cen elektřiny v Turecku,“ uvedl k výsledkům Petr Zafirov Milev, který v květnu převzal pozici generálního ředitele společnosti Energo-pro.

Budova elektrárny Alpaslan 2 na východě Turecka. Zdroj: tisková zpráva spol. Energo-pro

Milev dále uvedl, že Energo-pro se v blízké době rozšíří o velké turecké elektrárny Alpaslan 2 a Karakurt. Postavily je jiné firmy podnikatele Jaromíra Tesaře, první elektřinu vyrobily na podzim loňského roku. Od tohoto rozšíření si vedení skupiny Energo-pro slibuje zvýšení ziskovosti a také pozitivní dopad na zadluženost. Ta není zrovna malá, ke konci června dosahovala 663 milionů eur (16,8 miliardy korun).

Ani po zmíněném rozšíření nebude skupina Energo-pro zahrnovat všechny podnikatelské aktivity Jaromíra Tesaře. Vlastní totiž ještě slovinského výrobce vodních turbin Litostroj Power Group a dvě menší vodní elektrárny v České republice – Litoměřice (7,2 MW) a Brandýs nad Labem (2,4 MW).

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter