INZERCE

Nezaměstnanost. Ilustrační grafika: www.pixabay,com

Symbolický růst nezaměstnanosti

I když nezaměstnanost v lednu vzrostla (na 5,3 %), pozitivní trend na trhu práce se tím nijak nemění. Především proto, že v lednu nezaměstnanost v důsledku sezónnosti vždy roste s tím, jak lidé s končícími pracovními smlouvami na dobu určitou přicházejí na úřady práce. Tentokrát byl nárůst v porovnání s ostatními léty velmi malý, a tak sezóně očištěná data potvrzují fakticky další pokles nezaměstnanosti v řadě pod hranici 5 %.

Pozitivní trend na trhu práce potvrzují i údaje o volných pracovních místech, kterých bylo v lednu v lednu o zhruba 3 tisíce více než v prosinci. Aktuálně se jejich počet pohybuje na necelých 136 tisících. A když se podíváme, o koho je na trhu největší zájem, tak jsou to především montážní dělníci, řidiči a pomocní dělníci. Převažují dělnické profese, silně jsou však zastoupena i místa, na které není třeba extra kvalifikaci s tím, že se průměrné minimální nabízené mzdy v těchto případech pohybují od 12,4 tisíc korun (pomocní pracovníci v těžbě a stavebnictví) až po necelých 23 tisíc u řidičů.

Aktuální zvýšení nezaměstnanosti nebude mít dlouhého trvání. Už od února se míra nezaměstnanosti začne znovu snižovat s tím, jak se pomalu začnou rozjíždět sezónní práce nebo třeba i s tím, jak někteří živnostníci, kteří si pozastavili na zimu živnost, se znovu vrátí do procesu. Ostatně firmám se nedostávají zaměstnanci už delší dobu a nedostatek zaměstnanců se stal druhou největší překážkou pro další růst průmyslu.

A nedostatek zaměstnanců bude také letos tím největším důvodem, proč budou firmy nucené zvyšovat mzdy svých zaměstnanců ještě rychleji než loni. Po loňských zhruba 4 % se proto letos v ekonomice zvýší o cca 5 %. Mediánové mzdy, které jsou mnohem zajímavější a reprezentativnější, se zvýší ještě rychleji. Ostatně u žádaných profesí není až tak výjimečné, že rostly v některých případech o 7-11 %. Vzhledem k chybějícím zaměstnancům se navíc zintenzivní tlak na přetahování si kvalifikovaných pracovníků, což mzdový růst dále podpoří.

Nezaměstnanost se bude v letošním roce povětšinou držet pod hranicí pěti procent (podle metodiky MPSV), což bude znamenat podle výběrových šetření nezaměstnanost pod čtyřmi procenty. ČR má šanci zůstat zemí s nejnižší nezaměstnaností v EU. Postačí ji k tomu ekonomický růst okolo 2,3 %.

Petr Dufek, analytik ČSOB