INZERCE

Stavba domu přináší s sebou velkou administrativní zátěž. Zjednoduší ji novela stavebního zákona? Foto: Ekonomický deník

Stavba nového domu se může prodražit o statisíce

AKTUALIZOVÁNO | Daň z převodu nemovitostí, DPH a poplatky za vyjmutí zastavěné plochy ze zemědělského půdního fondu zřejmě v drtivé většině případů prodraží stavbu o stovky tisíc korun.

K 1. dubnu tohoto roku nabyl účinnosti zákon č. 41/2015 Sb. kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí ve znění pozdějších předpisů.

Tato nenápadná novelizace z vládní dílny může výrazně prodražit výstavbu rodinných domů, neboť zpoplatňuje vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Poplatek za vynětí může dosáhnout až 1485,- Kč za m2 v závislosti na bonitě půdy. Na tuto skutečnost upozornil Ekonomický deník starosta obce Loukovec Tomáš Patočka (ODS).

Návrh zákona předložila vláda prostřednictvím ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) do Poslanecké sněmovny v říjnu 2014. První čtení proběhlo ještě v témže měsíci, druhé a třetí čtení pak v prosinci loňského roku. Týden před Vánocemi šel zákon do Senátu, který jej 14. ledna 2015 vrátil Sněmovně s pozměňovacími návrhy. Poslanecká sněmovna však návrh schválila 10. února, 24. února jej podepsal prezident.

Proces přípravy a schvalování novely zákona, která může mimo jiné výrazně zdražit výstavbu rodinných domů, nebyl téměř nikým zaznamenán. Tomáš Patočka k tomu říká:

„V půlce března tohoto roku jsem zjistil, že 1. Dubna 2015 tohoto roku začne platit novela zákona č. 41/2015 sb. o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF), která by měla nově zpoplatnit vyjmutí půdy z ZPF na stavebních parcelách určených pro výstavbu rodinných domů územním plánem. Na základě této informace jsem požádal o vysvětlení místní stavební úřad a jeho odbor životního prostředí. Zde mi bohužel několik málo dnů před koncem března odpověděli, že novela opravdu nabyde účinnosti od 1. dubna 2015, ale že nemají k tomuto zákonu prováděcí vyhlášku, která by určovala výši poplatku za vyjmutí ze ZPF. Proto jsem jako starosta obce okamžitě začal jednat a obecní pozemky určené pro výstavbu rodinných domů okamžitě ze ZPF vyjmul. Tuto nepříjemnou informaci jsem samozřejmě sdělil i ostatním, o kterých vím, že připravují stavbu rodinných domů. Jeden s dotyčných, spadající pod jiný stavební úřad přišel dokonce s informací, že je to nesmysl a že nic zpoplatněného nebude. Tímto se mi potvrdilo, že informace o tak zásadní věci spousta stavebních úřadů nemá. V mediích proběhla pouze informace, a to 1. dubna v Událostech z regionů na ČT, která se ale vztahovala k výstavbám obecních cyklostezek, které budou nově tohoto poplatku zbaveny.

Poplatek za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu závisí na její bonitě (BPEJ – Bonitovaná půdně ekologická jednotka). Problém je ale v tom, že komplexní mapování půdy, které určuje bonitu, bylo ukončeno v roce 1978 a od té doby nebylo aktualizováno. Od roku 1988 ovlivňuje bonita půdy také výše daně z nemovitosti. Sazba za BPEJ se pohybuje v rozmezí 0,70 až 14,85 Kč za m2. Poplatek za vyjmutí půdy ze ZPF by se měl dle Tomáše Patočky pohybovat v násobku 100, čili ve výsledku v rozmezí 70,- až 1485,- Kč za m2 zastavěné plochy.

Tomáš Patočka dodává: Při výpočtu poplatku je důležité určit zastavěnou plochu. Do zastavěné plochy rodinného domu je nutné připočíst například zastavěnou plochu garáže, příjezdových komunikací, teras, pergol, bazénů i třeba zastavěnou plochu domovní čistírny odpadních vod. Tyto výměry se mohou u klasického rodinného domu o ploše 150 m2 navýšit o další desítky až stovky metrů.“

Celkově jde o zvýšení nákladů na výstavbu o několik stovek tisíc korun. Smutné na celé záležitosti je, že poplatek za vyjmutí ze ZPF a daň z nemovitosti se vztahuje na BPEJ, což lze vzhledem k neaktuálnosti BPEJ považovat za státem prováděný podvod, říká starosta.

V této souvislosti je také nutné připomenout, že od začátku roku 2016 má být prodej stavebních pozemků zatížen daní z přidané hodnoty ve výši 21 %. Původně se tak mělo stát již počátkem roku 2015, ale Poslanecká sněmovna toto opatření na návrh Senátu o rok odložila. Výstavba rodinných domů tak bude u nás zatížena daněmi a poplatky jako dosud nikdy. Daň z převodu nemovitostí, DPH a poplatky za vyjmutí zastavěné plochy ze zemědělského půdního fondu zřejmě v drtivé většině případů prodraží stavbu o stovky tisíc korun.

AKTUALIZACE:  Článek doplňujeme o vyjádření Ministerstva životního prostředí.

„Pravdou je, že ke změnám týkajícím se odvodů za bytovou výstavbu nebylo ve vládě námitek. Ročně totiž mizí přes 500 hektarů zemědělské půdy pod bytovou výstavbou převážně na zelené louce (pro srovnání pod průmyslovými stavbami – u těch je to okolo 350ha ročně). Proto bylo po dvaceti letech platnosti zákona nutné zohlednit tuto skutečnost vývoje u bytové výstavby a regulovat úbytek půdy pod výstavbou na zelené louce,“ uvedla pro ED tisková mluvčí MŽP Petra Roubíčková. 

„Cílem MŽP i celé vlády je směřovat bytovou výstavbu do zastavěných ploch obcí. Proto je v zákoně výjimka, která stanovuje, že v prolukách v zastavěném území obcí do velikosti půl hektaru se žádný odvod za vynětí ze ZPF neplatí.
 Dále platí, že odvody se platí pouze za zabetonovanou plochu, tzn. ne za plochu, kde bude např. zahrada u rodinného domu. V případě, že chce jednotlivec pro svůj vlastní užitek znehodnotit ornou půdu patřící celé společnosti, musí za to odvést společnosti adekvátní náhradu. Co se týká výše samotných odvodů, tak v článku uvedená částka okolo 1500 Kč platí pro nejkvalitnější půdu v chráněných územích ČR!

U méně kvalitních půd v nechráněných oblastech je částka řádově nižší a to od 3 Kč za ty méně kvalitní půdy, do 180 Kč za m2 za u té nejkvalitnější, tzn. u standardního domku o 100 m2 zastavěné plochy by v takovém případě odvod za vynětí na kvalitní orné půdě dosahoval max 18 tisíc Kč, spíše méně.  Co se týká prováděcí vyhlášky, tak tato úprava žádnou speciální vyhlášku nepotřebuje. Pravidla pro výpočet odvodů jsou stanoveny přímo zákonem.“
         

Petr Musil